Przejazd w stronę Plewisk pod nowymi wiaduktami


Powstaje węzeł przesiadkowy

Prace drogowe w obrębie węzła Grunwaldzka zostały zintensyfikowane po wybudowaniu wiaduktów kolejowych, którymi przejeżdżają już pociągi. Od ubiegłego tygodnia realizowane są roboty nawierzchniowe – układana jest warstwa wiążąca. Można już ją zobaczyć na terenie pętli autobusowej oraz dojazdach do niej, w tym na nowym rondzie. Ul. Grunwaldzka zyskała nową nawierzchnię od ul. Wołczyńskiej w kierunku Plewisk, nawierzchnia układana jest także w docelowym przebiegu ulicy przy zjeździe pod wiadukty. Nowe jezdnie widać również na ul. Kminkowej i Szałwiowej.

Pod wiaduktami powstaje także ciąg dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo do ich dyspozycji będą windy. Z kolei na górze, wzdłuż torów kolejowych, wybudowano kładkę pieszo-rowerową, która umożliwi wygodne poruszanie się nad ul. Grunwaldzką.

Celem inwestycji – poza usprawnieniem przejazdu w miejscu przecięcia z linią kolejową łączącą Warszawę i Berlin – jest budowa zintegrowanego węzła łączącego różne środki transportu. Na nowej pętli będą możliwe przesiadki typu „drzwi w drzwi” między autobusem a pociągiem przy stacji Poznań Junikowo. Powstaje tam również budynek poczekalni z przeszkleniami – dobiegają końca prace nad jego zadaszeniem.

Coraz bardziej zaawansowana jest budowa parkingu typu Park&Ride (parkuj i jedź) po stronie Plewisk. Będą tam również stojaki rowerowe. Ponadto kontynuowane są roboty związane z budową wodociągów, kanalizacji deszczowej i montażem słupów oświetleniowych.

W ramach inwestycji powstał też zbiornik retencyjny, który posłuży do odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenu węzła Grunwaldzka. Całkowita pojemność zbiornika to ok. 2100 metrów sześciennych.

Budowa zintegrowanego węzła Grunwaldzka to wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz Gminy Komorniki. Inwestycja pozwoli na skrócenie czasu przejazdu do centrum Poznania z wykorzystaniem komunikacji publicznej. Projekt dofinansowywany ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. PIM/RB

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz