Proroctwo o upadku świata i wartości na deskach Teatru Nowego


Za sprawą najnowszej premiery Teatru Nowego – „Lear” na motywach tragedii „Król Lear” W. Szekspira – teatralna wiosna w Poznaniu spowoduje ożywione bicie serca u wielu widzów. Po 24 latach na scenie ponownie pojawi się duch króla Leara.

Lear 3, fot. Jakub Wittchen

W 1992 roku premierę „Króla Leara” przygotowywał Eugeniusz Korin z zamysłem opowiedzenia o rozpadzie tyranii w państwie, z którego pochodził, tj. w ZSRR. Korin nieprzypadkowo obsadził w głównej roli Tadeusza Łomnickiego; legendarny aktor miał opinię scenicznego tyrana, nikt nie kto chciał z nim grać. Pamiętam niezwykłą atmosferę poprzedzająca poznańską premierę tego spektaklu, który – jak wiemy – nigdy się nie odbył, gdyż Tadeusz Łomnicki zmarł podczas jednej z ostatnich prób, a dyrekcja teatru świadomie zrezygnowała z powierzenia jego roli innemu aktorowi. Ogniwem wieńczącym ówczesną wizytę i śmierć Tadeusza Łomnickiego w Teatrze Nowym było nadanie tej scenie, jeszcze za czasów dyrekcji Eugeniusza Korina, imienia wielkiego aktora. Przypomina o tym pamiątkowa tablica w teatralnym foyer.

tn_lear_plakat_podglad

A jakie przesłanie niesie widzom „Lear” Anno Domini 2016 w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, który udanie zadebiutował w październiku ub. roku niezwykle ciekawym spektaklem „Versus”, inaugurującym teatralną dyskusję na deskach Nowego w bieżącym sezonie artystycznym o odwiecznych zagadnieniach towarzyszących dziejom rodzaju ludzkiego: o  winie, karze, godności i odpowiedzialności, o granicach człowieczego upadku i granicach moralności. Wydaje się, że  „Lear” będzie istotnym fragmentem tej dyskusji. Twórcy spektaklu zrezygnowali z wielu wątków i postaci oryginalnego dzieła Szekspira, wprowadzili z kolei nowe persony dramatu, np. Jan Sebastian Bach, Szalony Tomek, Szalony Tomek 1992. Widzowie ocenią, czy ten zabieg był uzasadniony. Niewątpliwie skróciło to czas przedstawienia, które winno trwać ok. 2 godzin. Z tytułową rolą zmierzy się reprezentant słynnego aktorskiego rodu Machaliców, Aleksander. Partnerować mu będą: Dorota Abbe (Regana), Gabriela Frycz-(Goneryla), Mateusz Ławrynowicz (Kordelia), Paweł Hadyński (Lear II, Johann Sebastian Bach), Antonina Choroszy(Blazen), Tadeusz Drzewiecki(Gloster), Andrzej Niemyt (Kent), Szymon Myslakowski (Edgar/Szalony Tomek, Król Francji), Nikodem Kasprowicz (Edmund), Waldemar Szczepaniak (Książę Burgundii/Szalony Tomek 1992), Filip Frątczak (Książę Kornwalii) i Ildefons Stachowiak (Książę Albanii).

Premiera w najbliższą sobotę o godz. 19.00 na Dużej Scenie, kolejne spektakle 10,12,13,14 kwietnia.

Jerzy Laskowski

Zdjęcia z  prób / Jakub Wittchen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz