Propozycje na weekend w Poznaniu


Wakacyjne dni upłyną mieszkankom i mieszkańcom stolicy Wielkopolski pod znakiem wielu atrakcji. Wszyscy będą mogli świętować imieniny miasta, na najmłodszych czekają plenerowe gry i zabawy, miłośnicy muzyki będą mieli okazję posłuchać występów Zalii, Meli Koteluk czy Grzegorza Hyżego. Fani sportu skupią się na rywalizacji siatkarek i siatkarzy plażowych w Lotto Plaża Wolności.

Imieniny patronów Poznanai

PIĄTEK 30.06

Imieniny patronów miasta

To wydarzenie to już poznańska tradycja. W tym roku na placu Kolegiackim, Ostrowie Tumskim i Śródce organizatorzy przygotowali dla wszystkich gości rodzinny piknik, koncerty, przechadzki, pokaz filmu „IO”,wystawy oraz występy artystyczne.

Ostrów Tumski, Śródka, plac Kolegiacki

Godz. 18:00 piątek, 10:00 sobota, 11:00 niedziela

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu i pełen harmonogram wydarzenia na stronie poznan.pl

Lotto Plaża Wolności

W ramach Eliminacji Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej do rywalizacji przystąpią najlepsze pary żeńskie i męskie. W piątek odbędą się kwalifikacje, w sobotę wystartuje turniej główny, a w niedzielę mecze finałowe. Na piachu nie zabraknie świetnych spotkań i wielkich emocji.

Jezioro Rusałka

Godz. 9:00 (piątek-niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Kto tworzył Poznań?

770 rocznica lokacji miasta na lewym brzegu Warty zachęca do zadawania pytań o to, skąd pochodzili ludzie, którzy przez ten czas tworzyli Poznań. Odpowiedzi będzie można znaleźć od 30 czerwca na wystawie „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”. Przypomina ona, że Miasto powstawało dzięki spotkaniom ludności lokalnej i przybyłej.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2

Wernisaż godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Mela Koteluk & Kwadrofonik i Dagadana #NaFalach

Będzie to pierwszy koncert tego letniego cyklu. Koteluk to jedna z najciekawszych polskich artystek, wykonująca muzykę z pogranicza rocka i popu. W warstwie tekstowej odnosi się do obszarów codziennych doświadczeń, takich jak miłość, wolność i śmierć. Artystce na scenie towarzyszyć będzie alternatywny zespół Kwadrofonik. Dagadana zaś to polsko-ukraiński zespół muzyczny założony w 2008 roku, łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

Malta Poznań, ul. Wiankowa 3

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie organizatora

Spektakl Włoszczyzna – Lato z Estradą

Głównymi bohaterami „Włoszczyzny” są Seler i Pietruszka, którzy wraz z Marchewką i Porem marzną zimą na polskim ryneczku. Pewnego dnia dowiadują się, że pochodzą z Włoch i postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Jadą tam pociągiem, bo to najbardziej ekologiczny i wygodny środek transportu. Po drodze, która prowadzi przez Niemcy, Czechy i Austrię przeżywają różne przygody i spotykają niezwykłe postaci.

Park im. T. Kasserna, os. Chrobrego (przy miasteczku ruchu drogowego)

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Festiwal Najmłodszych 2023

Będą to trzy dni twórczych i kreatywnych spotkań ze sztuką oraz wspaniały czas do bycia razem i wspólnego artystycznego rozwoju. Wydarzenie jest połączeniem tradycji najstarszego poznańskiego festiwalu sztuki dla najmłodszych z nową myślą programową. W programie znajdą się spektakle z Polski i Europy, warsztaty, czytania performatywne, a nawet kosmiczna niespodzianka.

Teatr Animacji, ul. Św. Marcin 80/82

Bilety na wydarzenia od 25 zł (na niektóre wystawy wstęp wolny)

Więcej informacji na stronie organizatora

Michał Ziętara w Schronie

Gruß to cykl, w którym goście witają najbardziej ekscytujące nazwiska sceny elektronicznej.

Michał Ziętara to postać, która wymyka się wszystkim opisom i kategoriom. Od lat mieszka w Berlinie, jest zakochany w winylach po uszy, oddany tanecznej elektronice. Hołduje nieoczywistym brzmieniom.

Schron, ul. Kościuszki 68

Godz. 23:00

Bilety: od 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Wystawa Fungae

Zbiór fotografii i rysunków w Fotoplastykonie Poznańskim to gra z wyobraźnią i zakład z przyszłością. Stereoskopowa fotografia pozwala na zanurzenie widza w 17-minutowy pokaz, nawiązujący do początków kina sprzed kinematografu. Łacińskie Fungi to królestwo grzybów, w którym co roku odnotowuje się najwięcej nowych gatunków.

Fotoplastykon Poznański, ul. Ratajczaka 44

Godz. 10:00 – 18:00 piątek, 10:00 – 17:00 sobota

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Soho na Zamku 

Soho w Poznaniu to inspirowana tęczową londyńską dzielnicą impreza uliczna, która opiera się na bardzo prostych zasadach: goście wyjmują flagi, organizatorzy puszczają muzykę i przez kilka godzin wszyscy bawią się doskonale.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Zakochany Obłok – Lato z Estradą

Spektakl przenosi widzów w baśniowy orientalny świat z udziałem Derwisza, Aiszy i Kara Sejfiego, zwanego Czarniawcem. To otoczone turecką muzyką, kostiumami i dekoracjami inspirowanymi orientalną kulturą przedstawienie dla najmłodszych.

Boisko przy os. Jana III Sobieskiego 102

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie organizatora

Złapać absolut

Wystawa najważniejszych dzieł Jana Lebensteina, który do dziś należy do grona najwybitniejszych polskich malarzy i rysowników XX wieku. Za indywidualny fenomen twórcy odpowiada związek jego malarstwa z egzystencjalizmem; ukazywanie ciała ludzkiego w odcieniach ziemistych, kolorystyce jesieni, mającego uprzytomnić odbiorcy jednostkę zniekształconą upływem czasu.

Galeria Piekary, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 19:00 (piątek-niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie organizatora

Homo homini porcus

Spektakl porusza zjawisko rewolucji, wiążącego się z nią okrucieństwa i stawia pytanie o sens buntu jako aktu wpływającego na konstrukcję rzeczywistości. W świecie przepełnionym kontrolą, dominacją, nieustannym poczuciem krzywdy i obecnie trwającej wojny, aktorzy chcą otworzyć przestrzeń do dialogu na temat współczesnych wystąpień społeczeństwa przeciw prześladowaniu, wykluczeniu i wspólnie z odbiorcami zastanowić się nad mechanizmem społeczno-politycznych przewrotów.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00

Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł

Więcej informacji na stronie organizatora

Spektakl Teatru Emigrant

„Solitude by Żadan & Stachura” to historia o samotności i emocjach z nią związanych, o zaakceptowaniu jej jako sposobu na poznanie siebie. Wspomnienia aktorek przeplatają się z przeczuciami, przeszłość z tragiczną teraźniejszością.

Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21

Godz. 19:00 (piątek i sobota)

Bilety: 25 zł

Więcej informacji na stronie organizatora

Grzegorz Hyży koncert w OZAZU

Artysta wraca do Poznania i zagra w zupełnie nowym miejscu na rozrywkowej mapie miasta. Usłyszeć będzie można największe hity piosenkarza, takie jak „O Pani!”, „Pod wiatr”, „Król Nocy”, „Wstaje” „Sztos” , „Kochanie to ja”  w nowym, elektryzującym wydaniu.

OZAZU, scena plenerowa, ul. Wrocławska 25

Godz. 20:00

Bilety: 119 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

SOBOTA 01.07

Zalia, Damięcka i Łukasiewicz na Malcie

Zalia, a właściwie Julia Zarzecka, to urodzona w 2001 r. piosenkarka, uznawana za jedną z najbardziej perspektywicznych młodych artystek na scenie polskiej muzyki popowej. Obok niej na scenie wystąpią Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz, czyli duet, który powstał w ramach współpracy nad projektem Polskich Znaków w 2022 r. Ich brzmienie jest oryginalne i zachwyca pięknym wokalem.

Malta, ul. Wiankowa 3

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie organizatora 

Marsz Równości

XIX Marsz Równości w Poznaniu przejdzie ulicami miasta już w sobotę. Trasa tegorocznej edycji wyznaczona została przez ulice w ścisłym centrum miasta. Start i finisz wyznaczony został na wysokości CK Zamek. Po marszu na uczestników wydarzenia czeka Pride Fest, czyli koncert wielu ciekawych artystów, takich jak Natalia Nykiel, Baasch czy Bass Brass.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 15:00

Wstęp na marsz wolny, bilety na Koncert 109 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Koncert plenerowy Orkiestry Antraktowej

Będzie to podróż po najróżniejszych zakątkach świata. Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata zagra najważniejsze utwory muzyki klasycznej. W programie koncertu Serenada na podstawie szwedzkich melodii ludowych op. posth Maxa Brucha oraz Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 na orkiestrę smyczkową Edvarda Griega.

Dziedziniec Teatru Polskiego, ul. 27 grudnia 8/10

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Teatru

„Scena na Chrobrego”

Będzie to wspólne świętowanie 50. rocznicy włączenia Piątkowa do granic administracyjnych Miasta Poznania. Harmonogram wydarzenia przepełniony jest koncertami, m.in. Off Destination czy OUTSIDER. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i wystawy Pracowni Plastycznej.

Park im. T. Kasserna na os. B. Chrobrego

Godz. 16:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Otwarcie lata na Madalinie 

Tym razem tematyka będzie kosmiczna. Dawna zajezdnia pozwoli wszystkim sięgać gwiazd i rozprawiać o planetach, a także porozmawiać o tym, jak dbać o naszą własną. Będzie także okazja, żeby zajrzeć przez lupę do mikrokosmosu, czyli świata owadów. Nie zabraknie też kosmicznych wątków z popkultury – fani Star Wars, Superbohaterów czy też popularnych filmów animowanych z kosmicznymi przygodami też znajdą coś dla siebie. W harmonogramie warsztaty, koncerty czy wspólna biesiada.

Zajezdnia Madalina, ul. Madalińskiego 17

Godz. 12:00 (sobota i niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Parkrun

Organizatorzy zapraszają na 100. spotkanie w ramach akcji na Marcelinie, które odbędzie się w najbliższą sobotę. Start znajduje się przy placu zabaw w Lasku Marcelińskim. Spotkania parkrun to cykliczne, bezpłatne biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 km. To doskonała okazja do aktywnego rozpoczęcia weekendu.

Plac zabaw w Lasku Marcelińskim

Godz. 9:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Wejście smoka

Od czasu swojej przedwczesnej śmierci Bruce Lee pozostaje wciąż niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie „Wejście smoka”, zwycięsko oparł się próbie czasu. Uznawany za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina będzie można obejrzeć w Kinie Rialto.

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

Godz. 19:00

Bilety: od 15 zł

Więcej informacji na stronie organizatora

AnimeCon Summer Event

Jest to darmowe, jednodniowe wydarzenie dla wszystkich fanów mangi i anime. Nie zabraknie interesujących prelekcji, cosplayu, a przede wszystkim spotkań z innymi entuzjastami kultury Dalekiego Wschodu.

Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Poznańskich Olimpijczyków, os. Tysiąclecia 43

Godz. 9:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Targ Śródecki – kultura i dziedzictwo

Targ ten nie jest zwyczajną biesiadą i nieprzypadkowo odbywa się właśnie na Śródce, w miejscu, które miało niebagatelny wpływ na powstanie i rozwój miasta Poznania. Uważa się, że Śródka swoją nazwę wzięła od cotygodniowych spotkań targowych organizowanych w środy. W programie tegorocznego wydarzenia znajdzie się m.in.: targ produktów regionalnych i rękodzieła, pokazy kulinarne, konkursy z nagrodami, wystawa fotograficzna, spacer i występy muzyczne.

Śródka, plac przed muralem

Godz. 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Madmax Jam Session

Każdy Jam Session to odrębna historia. Mimo iż muzyka na pierwszy dźwięk wydaje się taka sama, jednak jest inna, niepowtarzalna. Dźwięki, które nas otaczają każdego dnia, każdej nocy, czasami wracają do nas, a czasami płyną gdzieś w nieodgadnioną przestrzeń.

Mustang Live Music Club, ul. Nowowiejskiego 6

Godz. 21:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Frida Kahlo. Ikoniczna artystka

Dzieła inspirowane meksykańską i indiańską sztuką ludową, łączące realizm formy z elementami symbolizmu i surrealizmu, drastyczne wątki autobiograficzne – to twórczość Frida Kahlo. Kim była jedna z najsłynniejszych malarek świata, prywatnie słynąca z noszenia kolorowych turbanów? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Ali Ray, podróżniczka, dziennikarka, feministka, znawczyni kulinarna i reżyserka. W swoim filmie udowadnia, że Frida Kahlo to prawdziwa ikona.

Kino Pałacowe, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 14:00

Bilety: 30 zł normalny, 27 zł ulgowy

Więcej informacji na stronie organizatora

NIEDZIELA 02.07

Rzeka Żywa

Tematyka tegorocznych wydarzeń związana jest z ważną dla miasta datą – 770. rocznicą lokacji Poznania. W tym roku poznanianki i poznaniacy dowiedzą się więcej o wpływie rzek na życie miasta. W niedzielę na rodziny czekają warsztaty wokalno-ziołowe dla młodzieży i dorosłych. Podczas zajęć uczestnicy wykonają ćwiczenia oddechowe i wokalne, nauczą się także pieśni tradycyjnych, które w swych tekstach zawierają motywy roślinne.

Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Koncert Kapela Odloty

Kapela Odloty to trio, które gra polską muzykę tradycyjną oraz balfolk. Członkowie zespołu tworzą autorskie kompozycje z pogranicza muzyki i teatru. Improwizują i rozszerzają folkowe standardy oraz wykorzystują nietypowe połączenie instrumentów.

Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie organizatora

Lato w Starym Porcie

Ta niedzielna akcja skierowana jest do młodych plażowiczów. Spotkanie edukacyjne z przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przybliży podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Poza walorem edukacyjnym na najmłodszych czekać będą gry i zabawy.

Stary Port, ul. Estkowskiego (przed Mostem Chrobrego)

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Zakończenie sezonu w Scenie Wspólnej

Zbliżają się wakacje, a tym samym kończy się sezon w Scenie Wspólnej. Na sam koniec organizatorzy przygotowali jednak kilka ciekawych propozycji. Jedną z nich jest spektakl „Ciało Ciałko”. To rozmowy o tym, co ludzi dotyka, o dojrzewaniu, nowym ciele, cyklu życia, wolności. To opowieści o przyszłości, choć ta na pewno i tak zaskoczy.

Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1 (wejście od ul. Za Cytadelą)

Godz. 16:00

Bilety: 35 zł

Więcej informacji na stronie organizatora

Wernisaż  „To już dzisiaj”

Na wystawie prezentowane są prace przeniesione drukiem na większe niż oryginały formaty. Andrzej Grabowiec przez lata tworzył swoje dzieła na poznańskich Jeżycach. To zapewne pod wpływem fyrtla rozpoczęła się przygoda artysty z kształtami i kolorami, które nanoszone w pierwszej kolejności na papier, miały rezonować z niecodziennością zastanego otoczenia i oddawać fascynację nowym środowiskiem.

Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Gala Tańców Orientalnych 2023

Ta coroczna Gala Tańców Orientalnych prowadzona przez Katarzynę Komin – utalentowaną, wyjątkową tancerkę o wyjątkowej wrażliwości i ruchu scenicznym jest okazją do zapoznania się z kulturą i tradycją Dalekiego Wschodu.

Klub Muzyczny B17, ul. Bułgarska 17

Godz 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Targowisko Różności w KontenerART

Plaża kontenerów zmienia się w bezpłatną przestrzeń wystawienniczą dla lokalnych artystów oraz rzemieślników, kolekcjonerów vintage. Dzięki inicjatywie Targowiska Różności organizatorzy goszczą dziesiątki fantastycznych twórców. Na miejscu można zaopatrzyć się w najpiękniejsze, unikatowe rękodzieło, ręcznie robioną biżuterię czy kupić wymarzony obraz.

KontenerART, ul. Ewangelicka

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Wystawa „Nie To Niebo”

Astronomia i fenomen rozgwieżdżonego nieba stanowią punkt wyjścia do opowieści przedstawionej na wystawie. Ekspozycji, która nie rości sobie prawa do bycia kosmiczną encyklopedią. Organizatorzy chcą nią zainspirować gości do odkrywania wszechświata i jego tajemnic, do rozmów, poszukiwań, skłonić do zainteresowania naukami przyrodniczymi i ścisłymi. To już ostatni moment, żeby wybrać się na ekspozycję.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 12:00

Bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy

Więcej informacji na stronie organizatora

Koncert Pawła Doskocza i Wojtka Kurka

Doskocz i Kurek to duet, który melodie tworzy bez angażowania elektroniki. Energia gitary i perkusji osadzona jest w krótkich, skondensowanych formach. To brudne tematy, które dają się zanucić, żywiołowa perkusja, która nadaje wszystkiemu rozchwianego pulsu.

FARBY, ul. Różana 10

Godz. 21:00

Bilety: 25 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Piknik piracki

Będzie to dzień pełen pirackich przygód. W programie wydarzenia nie zabraknie tematycznych gier, zabaw i konkursów. Poruszone zostaną wszystkie pirackie sprawy. Należy zabrać ze sobą jedynie mate i coś do przekąszenia, resztą zajmą się już organizatorzy.

Grunwaldzki Park Społeczny, ul. Smardzewska 25

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku. EW

Fot. Ewelina Jaśkowiak

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz