Propozycje na weekend w Poznaniu


Zbuduj makietę Kaponiery

Jak wyglądała Kaponiera Kolejowa w czasach, gdy nie otaczały jej tony betonowej konstrukcji? W weekend będzie można to zobaczyć, a nawet dotknąć. Chętni uczestnicy stworzą kartonową makietę obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem. Do współpracy zaproszony został Mariusz Wojciechowski – znawca fortyfikacji poligonalnych, współautor monografii Twierdzy Poznań, którego projekt będzie realizowany. Na zajęcia można przyjść bez rezerwacji, ale aby być pewnym możliwości udziału warto się zapisać oraz stawić przy foyer przed wejściem do kaponiery maksymalnie na 10 minut przez rozpoczęciem wydarzenia. Warsztaty potrwają do niedzieli.

Podziemia Ronda Kaponiera

Godz. 13:00

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kaponiery Kolejowej.

Na ludową nutę

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na drugie wakacyjne spotkanie. Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem „Na ludową nutę – piknik dla małych i dużych”. Gościem specjalnym będzie Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, który nie tylko zatańczy dla publiczności, ale również weźmie udział w warsztatach dla dzieci. Każdy kto w sobotę w samo południe zjawi się na skwerze PTPN obok Wydziału Fizyki UAM na Morasku poczuje się jak tancerz ludowy. Do dyspozycji gości będzie punkt fotograficzny, w którym będzie można przymierzyć barwne stroje ludowe udostępnione przez zespół z AWF. Tancerze zaproszą także wszystkich do nauki krakowiaka i wspólnego poloneza. Najmłodsi wysłuchają baśni i legend z różnych regionów oraz zajrzą do szafy, czyli wezmą udział w ludowym pokazie mody. Nie zabraknie też zajęć ruchowych i plastycznych. Druga część wydarzenia to wywiad z prof. Przemysławem Matusikiem, autorem czterotomowej publikacji pt. Historia Poznania, która ukazała się w ostatnim czasie w Wydawnictwie Miejskim Posnania.

Skwer Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, obok Wydziału Fizyki UAM na Morasku

Godz. 11.30 – 16.30

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie PTPN oraz na Facebooku.

Lato na Trakcie

Osoby, które mają ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich, mogą wziąć udział w sobotnim spacerze w ramach akcji Lato na Trakcie. Przechadzka będzie poświęcona poznańskim parkom. Rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.

Start: centralna część parku Chopina

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Lata na Trakcie.

Dźwięki wokół Cybiny

Czy dźwięki są elementem naszego dziedzictwa? Czy są ważne i należy je chronić, aby można je było usłyszeć także w przyszłości? Z odpowiedziami na te i wiele innych pytań zmierzyli się organizatorzy wystawy „Dźwięki wokół Cybiny”, której wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę. Ekspozycja pozwoli spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy. Na co dzień poznajemy go głównie poprzez to, co widzimy. Na wystawie będziemy go natomiast słuchać. Zwiedzający dowiedzą się, jaki jest pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Posłuchają wspólnie nagrań uchwyconych nad rzeką oraz na pobliskim Ostrowie Tumskim i Śródce. Na sam koniec każdy będzie mógł  poczuć się jak kompozytor i stworzyć utwór, w którym instrumentami będą odgłosy miasta.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2

Godz. 12

Wstęp jest bezpłatny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Bramy Poznania.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz