Propozycje na weekend 22-23 września w Poznaniu


Najbliższy weekend upłynie pod znakiem ochrony środowiska. Poznaniacy będą mogli włączyć się do akcji sprzątania świata i wziąć udział w festynie ekologicznym. To jednak nie koniec. Wśród propozycji znalazło się wiele wydarzeń kulturalnych.

Wspólne sprzątanie brzegów Warty

W tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – gminy Metropolii Poznań włączą się w akcję sprzątania świata. Tegoroczna, 25. edycja odbędzie się pod hasłem „akcja segregacja”. W Poznaniu wspólne porządki zaplanowano na sobotę nad brzegami rzeki Warty. Akcja rozpocznie się o godzinie 10:00 przy Przystani Rzecznej na Cyplu przy ul. Estkowskiego w Poznaniu. Będą tam rozdawane akcesoria do sprzątania. Na mieszkańców czekać będzie również poczęstunek.

Więcej na ten temat na: http://www.poznan.pl/mim/info/news/eko-wrzesien-w-poznaniu,123396.html

Noc świątyń

Jak wygląda życie w klasztorze buddyjskim? Co stanowi podstawy wiary muzułmańskiej? Kim są reformowani katolicy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie poznać podczas III edycji Poznańskiej Nocy Świątyń.  Akcja organizowane jest co roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu, będą mogły zgłębić wiedzę o poszczególnych religiach, porozmawiać z ich przedstawicielami oraz zwiedzić wnętrza poznańskich kościołów. Noc Świątyń rozpocznie się w sobotę, około godz. 18.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na: https://nocswiatyn.pl/program-poznan2018/

Miasteczko Książek i Festiwal Kryminału

Do Poznania przyjadą sympatycy sensacji z całego kraju. Wszystko w ramach Festiwalu Kryminału Granda. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Na uczestników czekają spotkania ze znanymi autorami (na liście gości znaleźli się m.in. Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Joanna Opiat-Bojarska, Michał Larek, Piotr Bojarski, a także pisarze zagraniczni – np. Jørn Lier Horst czy Rachel Abbott). Wydarzenia w ramach festiwalu będą się odbywać na terenie Pawilonu (ul. Ewangelicka 1) oraz Collegium Da Vinci (Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10).

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na: http://festiwal-granda.pl/

To nie koniec atrakcji. Na czas trwania festiwalu na terenie Pawilonu powstanie Miasteczko Książek. Na chętnych czekają takie atrakcje, jak kiermasz książek, strefa czytelnicza z bookcrossingiem oraz strefa dla dzieci – z zabawami edukacyjnymi promującymi czytelnictwo.

Więcej informacji: http://www.poznan.pl/mim/events/2018-09-22/miasteczko-ksiazek-organizowane-przez-wydawnictwo-miejskie-posnania,104645.html

Poznański Festyn Ekologiczny

Koncerty, budowanie instrumentów z recyklingu, eko-plastyczne warsztaty dla dzieci czy Recyklingowe Koło Fortuny – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców w niedzielę na Wolnym Dziedzińcu UMP. W samo południe rozpocznie się tam Poznański Festyn Ekologiczny, który zainauguruje XI Poznańskie Dni Recyklingu. Organizatorem wydarzenia jest Wellington eco, a partnerem Miasto Poznań.

Więcej o wydarzeniu na: https://www.facebook.com/events/303511280378355/

Poznań Bike Challenge

W niedzielę odbędzie się V edycja ŠKODA Poznań Bike Challenge. Po raz kolejny rywalizować ze sobą będą zawodowi kolarze, wysportowani amatorzy, rekreacyjni rowerzyści, a nawet najmłodsi fani rowerowej jazdy. Zawody rozpoczną się o godz. 9. Główny wyścig ŠKODA Challenge na dystansie 120 km zaplanowano na godz. 11. Zawodnikom można kibicować na trasie. Start i meta wyścigu będą się znajdować na ul. Ptasiej. Rowerzyści przejadą ulicami: Wałbrzyską, Strzegomską, Brzechwy, Złotowską, rondo Złotowska/Skórzewska/Malwowa i pętlę za miastem, a następnie tą samą trasą powrotną do mety.

Więcej informacji: https://bike-challenge.pl/pl/poznan

Bezpłatne przejazdy i warsztaty rowerowe

Wiele atrakcji czeka na poznaniaków w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W piątek, w godz. 14-17 w pobliżu przystanku pl. Wiosny Ludów spotkać będzie można instruktorów sportu miejskiego, którzy zaproszą na wyjątkowe zajęcia i nauczą jak przeprowadzić trening np. w drodze do pracy. Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego bezpłatnie – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę).

Natomiast w sobotę, w godz. 9-13, na targowisku Świt (ul. Grochowska) będą odbywać się warsztaty rowerowe. Chętni będą mogli nauczyć się, jak wymienić przebitą dętkę  i napompować koło,poznać tajniki regulacji przerzutek i hamulców oraz przećwiczyć rozkuwanie łańcucha. Przez całą sobotę będą obowiązywać też zniżki na Poznański Rower Miejski.

Więcej informacji na: https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-2018-przystanek-spa-powstal-na-kaponierze

oraz http://www.poznan.pl/mim/info/news/w-dniu-bez-samochodu-komunikacja-za-darmo,123343.html

Kobiece głosy mają moc

Women’s Voices – to tytuł koncertu, który odbędzie się w niedzielę na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na scenie wystąpią: Paulina Przybysz, Daria Zawiałow, Brodka, Kayah, Ania Rusowicz. Jak zapowiadają organizatorzy, każda wokalistka zaśpiewa swoje utwory w nowych, przygotowanych przez Paulinę Przybysz i jej zespół aranżach. Nie zabraknie też coverów. Koncert ma być okazją do uczczenia obchodów stulecia uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych. Artystki będą świętować w stylu girl power oraz rozważać, co jeszcze można zrobić, by głos kobiecy był bardziej słyszalny.

Bilety są dostępne w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44). Można kupić je też za pośrednictwem strony internetowej: https://www.ebilet.pl/

Więcej o koncercie: http://www.poznan.pl/mim/events/2018-09-23/women-s-voices-kobiece-glosy-maja-moc,103508.html

Śladami poznańskich Żydów, Borejków i XIX-wiecznych lekarzy

Poznaniacy i turyści, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o naszym mieście, mogą wybrać się na spacer z przewodnikiem. W sobotę, na Trakcie Królewsko – Cesarskim odbędzie się wycieczka pt. „Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego”. Uczestnicy przyjrzą się trwającemu przez stulecia współistnieniu kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej, przerwanemu brutalnie w latach II Wojny Światowej. Wspólnie z przewodnikiem odkryją ślady obecności Żydów w mieście. Wycieczka rozpocznie się o godz. 17 – zbiórka na rogu ulic Dominikańskiej i Szewskiej.

Więcej informacji na: http://trakt.poznan.pl/pl/strona-startowa/oferta/wycieczki-bezplatne-sezonowe/

Kolejny spacer po mieście odbędzie się w ramach projektu „W drodze ku niepodległości”. Jego uczestnicy poznają historię Karola Marcinkowskiego,Teodora Teofila Mateckiego i innych poznańskich medyków XIX wieku. Wycieczka odbędzie się w sobotę, o godz. 15 – zbiórka pod Szpitalem Przemienienia Pańskiego (ul. Długa 1/2).

Więcej o wydarzeniu: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=2678&Itemid=100

Miasto można będzie zwiedzić też w weekend z grupą przewodników PoPoznaniu.pl. Wycieczki w ramach cyklu PoKoziołki odbywają się w każdą sobotę (zwiedzanie Starego miasta) i niedzielę (od Starego Miasta do Dzielnicy Zamkowej) – zbiórka przed Ratuszem, o godz. 12.05. Grupa przewodników PoPoznaniu.pl przygotowała też niespodziankę dla fanów Małgorzaty Musierowicz. Miłośnicy „Jeżycjady” mogą wybrać się spacer tematyczny pt. „Na tropie Borejków”. W sobotę odbędą się dwie wycieczki – o godz. 9.30 i 15. Zbiórka na pl. Adama Mickiewicza.

Więcej na ten temat:  http://popoznaniu.pl/

Dodaj komentarz