Stabat Mater
Podczas wieczoru baletowego przedstawione zostaną dwie poruszające choreograficzne interpretacje „Stabat Mater”. Od cierpienia i żałoby po afirmację życia oraz od wstrzymującego oddech poczucia straty po akceptację tego, co przynosi los. „Stabat Mater” to spektakl stworzony przez Daniele Cardim i Edwarda Cluga.
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10
Godz. 18:00 (piątek), 11:00, 19:00 (sobota)
Bilety: od 43 zł
Więcej informacji na stronie.
Wesele
Dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jedno z najważniejszych polskich dzieł. Wystawienie tego na scenie to wielkie wyzwanie nie tylko dla zespołu aktorskiego, ale również każdego teatru. Reżyser Mikołaj Grabowski w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że powieść tę należy traktować jako ironiczną syntezę, jak również diagnozę polskości. Dodatkowo dzieło mówi o wiecznym podziale, który widoczny jest również w dzisiejszych czasach.
Teatr Nowy w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 5
Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)
Bilety: od 60 zł
Więcej informacji na stronie.
Virtuoso
Ignacy Jan Paderewski był wybitnym politykiem, premierem, kompozytorem i pianistą. Był on również showmanem artystą, filantropem. Wpływ Paderewskiego na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest „Paddymanią”. Podczas wydarzenia przedstawiona zostanie historia artysty, który wykorzystał swoją popularność, by pomóc swojej ojczyźnie odzyskać niepodległość. Podczas musicalu przekazana zostanie informacja o tym, jak z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie.
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e
Godz. 19:00 (piątek), 17:00 (niedziela)
Bilety: od 43 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Poznańskie ślady Enigmy – spacer z przewodnikiem
W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie wycieczki organizatorzy pokażą miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską.
ul. Święty Marcin 80/82 (zbiórka przy Pomniku Kryptologów przed Centrum Kultury Zamek)
Godz. 10:00
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji na stronie.