Property Design Awards – aż trzy poznańskie realizacje wśród nominowanych


Centrum Szyfrów Enigma (kategoria design – wnętrza: obiekty publiczne)

Otwarte we wrześniu Centrum Szyfrów Enigma jest zlokalizowane przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

W murach CSE na zwiedzających czeka intelektualne wyzwanie, przygotowane dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji, która składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono historię szyfrów na przestrzeni dziejów. Goście poznają tu szczegóły najpowszechniej stosowanych szyfrów i spróbują własnych sił w sztuce utajniania informacji. W drugiej zaznajomią się m.in. z historią złamania kodów Enigmy przez polskich matematyków. Trzecia część ekspozycji pokazuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś.

Prace budowlane i ekspozycyjne w Centrum Szyfrów Enigma wykonało konsorcjum firm w składzie Atrem, Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam. Oprócz nowej aranżacji wnętrz i remontu instalacji w budynku Collegium Martineum została również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

CSE powstało przy współpracy Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz