Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie Toru Poznań


Podkreślono kilkakrotnie, że nie było i nie ma podstaw do kierowania żądania o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania przez Stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski z terenu, na którym funkcjonuje Tor Poznań. Podobnie wskazano w kwestii podatku od nieruchomości czy okoliczności i przesłanek zawarcia umowy najmu oraz wysokości czynszu dzierżawnego. Prokuratura określiła, że działania pracowników urzędu opierały się na skrupulatnej ocenie prawnej urzędników.

Śledczy zgodzili się tym samym z argumentacją miasta, które już w 2018 roku przedstawiło do publicznej wiadomości Białą Księgę Toru Poznań – dokument, dzięki któremu wszyscy poznaniacy i poznanianki mogli się zapoznać ze szczegółami wcześniejszych postępowań związanych z tym terenem. Stan spraw przedstawiony był tam w sposób przystępny i klarowny, bez komentarzy, by każdy mógł sam ocenić zasadność zarzutów stawianych pracownikom urzędu przez CBA.

Toczące się od ponad 30 lat przed sądami i organami administracyjnymi postępowania powinny być przedmiotem analizy przez CBA od pierwszych chwil jej kontroli – tak się jednak nie stało. Ostatecznie żadna teza postawiona przez CBA nie zyskała aprobaty prokuratury, która podzieliła argumentację przedstawianą przez pracowników Urzędu Miasta Poznania.

Postanowienie o umorzeniu zostało zaskarżone przez CBA, ale prokuratora go nie uwzględniła. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz