Projektanci Bałtyku nominowani


Projektanci nowoczesnego biurowca Bałtyk w Poznaniu zostali nominowani do nagrody architektonicznej Miesa van der Rohe. To jedna z najbardziej dyskutowanych nowych inwestycji w stolicy Wielkopolski. Bałtyk stanie przy Rondzie Kaponiera i na styku głównych arterii miasta.

To wydarzenie o tyle ważne, że nie chodzi o budowę kolejnego wysokiego biurowca. W samym centrum miasta powstaje nowy koncept nazwany Roosevelta 22 obejmujący istniejącą już Concordię Design – centrum kreatywności, designu i biznesu, nowy budynek Bałtyku z przestrzenią biurową, restauracyjną, tarasem widokowym z najrozleglejszą panoramą Poznania, One Room Hotel oraz Podwórko – plac pomiędzy nimi, który będzie pełnił funkcje społeczne, animujące różne środowiska. Biura w Bałtyku cieszą się już dużym zainteresowaniem. Pierwsze umowy najmu powierzchni w budynku podpisały firmy KPMG oraz Grontmij.

Zorganizowane 26 listopada spotkanie z inwestorami i przedstawicielami mediów zapoczątkowało jednocześnie cykl dyskusji na temat nowej roli centrów miast i świadomego projektowania przestrzeni publicznej, które będą odbywały się w czasie realizacji projektu Roosevelta 22. To także moment premiery filmu obrazującego Poznań dziś i za 50 lat, który zostanie zakopany na terenie inwestycji jako Kapsuła Czasu dla potomnych.

Idea

Koncept Roosevelta 22 został zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy myślenia o sposobach funkcjonowania przestrzeni publicznej w nowoczesnych metropoliach. Miejsce, które topograficznie znajduje się w rzeczywistym centrum miasta, na styku jego głównych ulic, ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łączącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności. Będzie to jednocześnie brama do rewitalizowanej ulicy Święty Marcin, tworząc wspólnie nową miastotwórczą przestrzeń. Siłą konceptu Roosevelta 22 jest połączenie wartości każdego z trzech podmiotów: Bałtyku, Concordii Design oraz Podwórka.

 

Architektura

Roosevelta 22 to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej i harmonijnego połączenia „starej” i „nowej” architektury. Bałtyk będzie multifunkcjonalnym budynkiem z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz. Za całość konceptu architektonicznego odpowiada znana na całym świecie holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries, a w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Po trwających kilka lat pracach koncepcyjnych i projektowych budynek ostatecznie będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej.

Bałtyk będzie korespondował z funkcjonującą na mapie Poznania od trzech lat Concordią Design – centrum kreatywności, designu i biznesu, które jest uznawane za bardzo udany przykład rewitalizacja budynku z przełomu XIX/XX w. Concordia utożsamia połączenie historycznej architektury z nowoczesnym designem i nowymi funkcjami stawianymi przed centrum designu, w którym mieści się inkubator przedsiębiorczości czyli co-office – grupa młodych firm z sektora kreatywnego, restauracja, przestrzeń konferencyjno-wystawowa oraz innowacyjna drukarnia.

Z kolei Podwórko łączące oba obiekty będzie przyjaźnie zaprojektowaną przestrzenią publiczną o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Podwórko będzie pełniło funkcje integrujące różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkańców i turystów, dzieci i seniorów, przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania.

Kapsuła Czasu

Inwestorzy pokusili się o przygotowanie krótkiego filmu dokumentującego obecne centrum Poznania obejmującego teren na styku głównych arterii miasta: Roosevelta, św. Marcin, Bukowska w pobliżu Ronda Kaponiera, MTP Concordia Design oraz terenu powstającego Bałtyku. W tym celu zaprosili do współpracy Monikę Gościniak i Natalię Liput – studentki School of Form oraz MovLab Studio. Film “Poznań (w) centrum dziś i za 50 lat” z wypowiedziami poznaniaków zostanie nagrany na nośniku i następnie zakopany podczas uroczystego rozpoczęcia budowy 26 listopada jako tzw. Kapsuła Czasu dla potomnych. Jednocześnie w dniu rozpoczęcia inwestycji będzie też miał swoją premierę w sieci. Tego samego dnia zacznie działać także strona internetowa www.roosevelta22.pl oraz profil Facebook dokumentujący każdego dnia postępy z budowy nowego konceptu.

O inwestycji:

Trwają już pierwsze prace rozpoczynające budowę Bałtyku. Generalnym Wykonawcą jest firma PORR Polska Sp. z o.o. (umowa podpisana 29.10)., a Project Managerem jest firma Grontmij Polska Sp. z o.o. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku. Głównym architektem Bałtyku wraz z przyległym do niego i Concordii Design Podwórkiem jest pracownia MVRDV we współpracy z co-architektami z NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Łączna powierzchnia inwestycji to ok.15.170 m2. Wartość netto szacowana jest na 146.995.023 PLN. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k..

Dodaj komentarz