Wystawa rozpocznie się 6 marca i potrwa do 29 czerwca 2025 r. Bilety są dostępne w kasie muzeum przy Alejach Marcinkowskiego 9, jak i na platformie sprzedaży biletów on-line ToBilet.pl.
Po prezentacji w Poznaniu ekspozycja pojedzie do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Józef Chełmoński – realista i romantyk
Józef Chełmoński (1849-1914) jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. „Babie lato”, „Bociany”, „Czwórka”, „Orka”, „Pogoda” to dzieła powszechnie znane, które od ponad stu lat kształtują malarską wizję natury, wizerunek polskiej wsi i życia jej mieszkańców.
W młodości Chełmoński uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, następnie studiował w Monachium. Warszawską pracownię dzielił ze Stanisławem Witkiewiczem i Adamem Chmielowskim, później przeniósł się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność, by w końcu wrócić do dworku pod Grodziskiem, gdzie mieszkał aż do śmierci.
Choć zaliczany jest do malarzy realistów, duży wpływ na jego twórczość miały dzieła literackie polskiego romantyzmu, a także wydarzenia historyczne – m.in. powstanie styczniowe. Ogromne znaczenie miała też Ukraina, którą wielokrotnie odwiedzał.
Projekt „Chełmoński” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany w latach 2022-2025 przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Narodowe w Krakowie. AW
Fot. Materiały prasowe