Projekt Chełmoński – wyjątkowa wystawa w poznańskim muzeum


W prace zaangażował się zespół kuratorów, konserwatorów, chemików oraz innych specjalistów, którzy wnikliwie przyjrzeli się malarskiej spuściźnie artysty. W ramach badań udało się nie tylko dotrzeć do nieznanych obrazów malarza, ale też doprecyzować wiele nierozstrzygniętych dotychczas kwestii związanych z jego biografią i twórczością, poddać konserwacji kilkadziesiąt prac malarskich, przebadać proces twórczy Chełmońskiego czy określić jego paletę malarską.

Zwieńczeniem tych prac jest wystawa monograficzna dzieł Józefa Chełmońskiego. Jest ona pierwszą, od czasu ekspozycji zorganizowanej w 1987 roku przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, tak szeroką prezentacją twórczości artysty. Rozpoczęła się ona we wrześniu 2024 r. w Warszawie, gdzie przyciągnęła tłumy zwiedzających. Zainteresowanie było tak ogromne, że placówka musiała wydłużyć godziny otwarcia i przedłużyć o kilka dni czas trwania wystawy.

Chełmoński w Poznaniu – spotkanie z arcydziełami

Teraz wystawa trafi do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na ekspozycji będzie można zobaczyć chronologiczną prezentację prac tego wybitnego artysty. To niepowtarzalna okazja, by poznać dynamikę jego twórczości, przyjrzeć się dominującym w danym momencie tematom, odkryć zmieniające się sposoby malowania, zaniechane wątki czy powroty motywów. Ta muzealna podróż przez lata działalności artystycznej pozwoli na spotkania z prawdziwymi arcydziełami, takim jak chociażby „Babie lato”, „Wieczór letni – wspomnienie Ukrainy”, „Noc księżycowa”, „Orka”, „Bociany” czy „Burza”. Kilka z obrazów Chełmońskiego będzie można zobaczyć tylko w Poznaniu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz