Projekt budżetu Poznania na 2021 rok jest gotowy. Jakie inwestycje zaplanowano?


Epidemia Covid-19 to nie jedyne zjawisko, które ma negatywny wpływ na budżety miast. W całej Polsce finanse samorządowe są systematycznie osłabiane poprzez decyzje władz centralnych. Zagrożeniem dla budżetu mogą być trwające prace nad kolejnymi ustawami ograniczającymi dochody własne samorządów. Tym razem – wg szacunków rządu – chodzi o ubytek w podatku dochodowym od osób fizycznych dla sektora samorządowego na poziomie 1,4 mld zł. Kolejny rok z rzędu pogłębia się różnica pomiędzy wydatkami na oświatę a rządową subwencją oświatową, która w coraz mniejszym stopniu pokrywa koszty. W 2021 roku do zadań oświatowych Poznań dopłaci aż 551 mln zł (dla porównania – w 2015 roku było to 298 mln zł).

Mimo tych licznych utrudnień miasto będzie maksymalnie chronić przyjęty i realizowany program inwestycyjny. Dzięki temu Poznań będzie w stanie nie tylko wykorzystać zdobyte dofinansowania z UE, ale również będzie łagodzić negatywne skutki pandemii dla lokalnych przedsiębiorców.

– Projektowanie budżetu podczas pandemii to ogromne wyzwanie – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Na trudne decyzje przygotowywaliśmy się jednak już od kilku miesięcy. Prowadziliśmy bardzo rozważną politykę finansową, co zostało docenione przez niezależnych ekspertów. Dlatego jestem przekonany, że realizacja tego budżetu – choć będzie wymagała dużej dyscypliny i gospodarności – przyniesie korzyści wszystkim poznaniankom i poznaniakom. Celem jest utrzymanie dynamiki rozwoju naszego miasta oraz kontynuacja działań zwiększających atrakcyjność Poznania zarówno dla nowych mieszkańców, jak i inwestorów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz