Profesor Jacek Łuczak laureatem nagrody Marszałka


Podczas Spotkania Noworocznego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wręczył Wielkopolską Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2012 Profesorowi Jackowi Łuczakowi „za czynienie dobra poprzez pionierskie działania związane z leczeniem bólu oraz medycyną paliatywną i hospicyjną, które znalazły wyraz w utworzeniu w Poznaniu pierwszego w Polsce Oddziału Opieki Paliatywnej i powołaniu Kliniki Opieki Paliatywnej”.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił rozliczne inicjatywy Pana Profesora wspomagające rozwój opieki paliatywnej w Poznaniu i w Polsce, m.in. powstanie Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, utworzenie Hospicjum Palium oraz powołanie Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej – ciała doradczego Ministra Zdrowia.

Wśród zasług Profesora Łuczaka znajduje się również współtworzenie współczesnej koncepcji opieki hospicyjnej w Polsce i autorski program szkolenia studentów w zakresie medycyny paliatywnej. Imponuje Jego wybitny dorobek publikacyjny oraz postawa wierna ideom pracy organicznej.

Kapituła Nagrody zwróciła uwagę w uzasadnieniu jej przyznania, że „tak, jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć, tak w działalności prof. Jacka Łuczaka najważniejszy jest pacjent. W swojej pracy zajmuje się on nie tylko farmakologicznym uśmierzaniem bólu, ale również przygotowaniem pacjenta i jego rodziny do życia w obliczu umierania i śmierci. Prof. Jacek Łuczak wraz ze swym zespołem wspiera umierających niezależnie od ich statusu ekonomicznego i społecznego, w myśl wyznawanej przez siebie zasady, że „człowiek ma prawo godnie się rodzić, godnie żyć i godnie umierać.”

Przypomnijmy, że celem powołania Nagrody jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości.

Jest to swoisty testament tego wybitnego pisarza, reportażysty, dziennikarza, publicysty, poety i fotografa, wielkiego człowieka, który przebywając w Poznaniu 25 listopada 2006 stwierdził, iż brakuje nam nagrody, która by wyrastała ponad lokalne środowisko, honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu.

Zgodę na ustanowienie Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego wyraziła pisemnie Żona Pisarza – Pani Alicja Kapuścińska, honorowy gość współgospodarza Spotkania Noworocznego, Marszałka Marka Woźniaka.

Dotychczas Nagrodę otrzymali: Doktor Wanda Błeńska, Profesor Anna Wolff – Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki oraz Profesor Maciej Kurpisz.

W skład powołanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Kapituły Nagrody wchodzą: Wojciech Nentwig (Przewodniczący), Anna Plenzler (Sekretarz) oraz Profesorowie: Anna Wolff-Powęska, Andrzej Kwilecki, Waldemar Łazuga i Marek Ziółkowski.

Źródło i zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

 

Dodaj komentarz