Prezydent Poznania powołał pełnomocnika ds. interwencji lokatorskich (ZDJĘCIA)


Magdalena Górska została pełnomocniczką prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich. Do jej zadań będzie należała m.in. współpraca z organizacjami, stowarzyszeniami oraz instytucjami działającymi na rzecz lokatorów, a także pomoc w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych i ochrona praw lokatorów.

– Nowe obowiązki Magdaleny Górskiej to nie będzie praca za biurkiem. Moją intencją jest, żeby była aktywna w mieście. Jeśli zajdzie taka potrzeba ma natychmiast interweniować w terenie, najbliżej potrzebujących – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Jednym z pierwszych zadań nowej pełnomocniczki będzie stworzenie i określenie – w porozumieniu z zastępcą prezydenta Poznania Tomaszem Lewandowskim – planu działania i ścieżek współpracy w zakresie reguł postępowania przy interwencjach i eksmisjach poprzez nawiązanie kontaktów z przedstawicielami organizacji pozarządowych, policją, MOPR, czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

– W sytuacjach kryzysowych żaden mieszkaniec naszego miasta nie powinien być pozostawiony samemu sobie. Rolą wspólnoty samorządowej jest wspierać mieszkańców w trudnych sytuacjach – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Tomasz Lewandowski przekonuje także, że jednym z najważniejszych zadań pełnomocnika będzie stworzenie procedur i przekazanie ich funkcjonariuszom różnych służb, którzy w przypadku np. czyszczenia kamienic będą podejmowali zdecydowane i szybkie działania.

– Instytucje publiczne nie mogą być w takich sytuacjach biernym i bezsilnym obserwatorem łamania podstawowych praw lokatorskich. Nie będzie więcej pobłażania dla czyścicieli kamienic – zapewnia prezydent Lewandowski.

Do zadań pełnomocniczki będzie należało także m.in. rozwiązywanie konfliktowych sytuacji między najemcami lokali prywatnych a ich właścicielami, jak również podejmowanie uzasadnionych interwencji w ochronie praw lokatorów wspólnoty samorządowej Miasta Poznania.

– Moim zadaniem będzie udzielanie szeroko rozumianego wsparcia lokatorom, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Obejmuje ono zarówno uczestnictwo w procesie eksmisyjnym, jak i pomoc w ich kontaktach z wynajmującymi oraz z instytucjami zewnętrznymi, tj. organami ścigania, sądami, komornikami, dostawcami mediów – mówi Magdalena Górska. – Będę też odpowiedzialna za zorganizowanie wsparcia prawnego dedykowanego pomocy w sprawach lokalowych.

Zakres obowiązków pełnomocnika ds. interwencji lokatorskich obejmuje ponadto działania edukacyjne i informacyjne. Ich celem jest upowszechnianie zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących wiedzy nt. zasad najmu lokali mieszkalnych i ochrony praw lokatorów. W planach jest m.in. organizowanie szkoleń dla pracowników organizacji pozarządowych i instytucji w zakresie ochrony praw lokatorów oraz wypracowanych procedur interwencyjnych. Pełnomocniczka będzie też prowadziła działania skierowane bezpośrednio do poznaniaków.

– Chcę wyjść do ludzi, żeby wiedzieli, że jestem gotowa im pomóc. Oraz że urząd to nie jest skostniała instytucja, a ja jestem po to, żeby wskazać drogę rozwiązania problemów.

Celem pracy pełnomocnik Magdaleny Górskiej jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tego, jak uniknąć kumulacji zadłużeń prowadzących do eksmisji i bezdomności. Utworzony też zostanie specjalny wortal – dedykowana sprawom lokalowym strona internetowa. W porozumieniu z Biurem Spraw Lokalowych powstanie też folder informacyjny w zakresie możliwości uzyskania lokali mieszkalnych i socjalnych. Planowana jest także kampania informacyjna skierowanej do różnych grup społecznych „od studenta po seniora”.

Magdalena Górska jest absolwentką pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła też studia podyplomowe w zakresie pomocy psychologicznej i zarządzania zasobami ludzkimi oraz szereg kursów dotyczących mediacji, negocjacji w sytuacjach konfliktowych, procesu pomagania i komunikacji. Jako pedagog-terapeuta uczestniczyła w Programie Pomocy dla Rodzin Wielodzietnych z Problemem Alkoholowym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Karierę w samorządzie rozpoczęła kilka lat temu. W latach 2009-2011 pracowała na stanowisku specjalisty ds. uzależnień w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Zajmowała się szeroko pojętą tematyką rozwiązywania problemów alkoholowych, profilaktyki przemocy oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania Miasta. Posiada doświadczenie w organizacji sympozjów, konferencji dotyczących różnych dziedzin tematyki społecznej.

Zdjęcia Hieronim Dymalski

źródło www.poznan.pl / J. Żabierek/H.Bugajny/biuro prasowe UM Poznania

 

Dodaj komentarz