Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z absolutorium


Poznaniacy licznie korzystają z oferty kulturalnej i sportowej miasta. Na każdy tysiąc mieszkańców miasta 874 osoby wzięły udział w miejskich imprezach artystyczno-rozrywkowych, a 1228 osób – w imprezach sportowych.

Miasto systematycznie inwestuje w oświatę i infrastrukturę. W 2019 roku rozbudowano m.in. Szkołę Podstawową nr 46 przy ulicy Inowrocławskiej, powstała nowa sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 48 przy ul. Sarmackiej.

Wzrasta liczba użytkowników karty PEKA, kupowane są nowe miejskie autobusy elektryczne, rozwija się Poznańska Kolej Metropolitalna. Aż 41 proc. poznaniaków przemieszcza się na co dzień pojazdami komunikacji publicznej. Zwiększa się też zagęszczenie tras dla cyklistów: na 10 tys. km2 powierzchni jest aż 9259 kilometrów dróg rowerowych. Równocześnie znacząco rośnie jednak liczba samochodów w mieście – na każdy tysiąc poznaniaków przypada aż 725 aut. To daje stolicy Wielkopolski drugie (po Warszawie) miejsce w kraju.

Przedsiębiorczość tradycyjnie już jest mocną stroną miasta. W 2019 roku wzrostowi liczby pracujących towarzyszył spadek liczby bezrobotnych. Dynamicznie rozwijały się firmy z sektorów kreatywnych, IT i przemysłu gier. Na każdy tysiąc mieszkańców zarejestrowano w Poznaniu 216 firm, co daje miastu drugie miejsce w Polsce (po Warszawie). Aż ponad 9 proc. nowo zarejestrowanych podmiotów było z sektorów kreatywnych, a przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 6012 zł.

W minionym roku wzrosła w mieście liczba turystów, obcokrajowców, noclegów turystycznych oraz wydarzeń konferencyjno-kongresowych. Prężnie działały też organizacje pozarządowe, widoczna była aktywność obywatelska mieszkańców miasta. Zwiększyła się frekwencja w wyborach do rad osiedli, więcej pieniędzy przeznaczono też na Poznański Budżet Obywatelski oraz na działania NGOs. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz