Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z absolutorium


Raport zawiera m.in. dane dotyczące demografii Poznania. Według statystyki Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. w stolica Wielkopolski miała 541,3 tys. mieszkańców. Dane te nie uwzględniają jednak ponad 80 tys. niezameldowanych osób, które mieszkały w mieście i korzystały w ciągu roku z jego przestrzeni i usług. Były to przede wszystkim osoby spoza Poznania uczące się oraz studiujące w trybie dziennym, pracujące tymczasowo, posiadające obce obywatelstwo. Do tej liczby należy doliczyć także ok. 40 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

W mieście działały 24 szkoły wyższe, na których studiowało 102 tys. osób. Blisko 80% studentów to osoby spoza Poznania.

W stolicy Wielkopolski mieszkało 142,2 tys. seniorów w wieku 60 lat i powyżej. Starsi poznaniacy mogli korzystać z licznych programów wsparcia. O ich prawa dbała Miejska Rada Seniorów.

Silna gospodarka

– To co charakteryzuje Poznań to z pewnością silna gospodarka. Mamy drugie PKB per capita w kraju, zaraz po Warszawie. Z kolei w zakresie liczby firm na 1000 mieszkańców jesteśmy na trzecim miejscu – zaznaczył prezydent Poznania.

Poznańska gospodarka rozwijała się stabilnie pomimo wysokiej inflacji i rosnących cen energii i paliw. Na koniec 2022 roku w stolicy Wielkopolski było 127 tys. zarejestrowanych firm, w tym 9,8 tys. nowych. Wielkość inwestycji zagranicznych w Poznaniu wyniosła 8,1 mld euro. W mieście zainwestowało 280 dużych przedsiębiorców z zagranicy. Stopa bezrobocia wynosiła 1 %.

Zamożność Miasta i bardzo wysoki potencjał potwierdziły wysokie oceny największych międzynarodowych agencji ratingowych. Poznań ma najwyższy możliwy do uzyskania przez samorząd lokalny w kraju rating „A-” nadany przez Fitch Ratings. Oznacza on, że Miasto ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz