Praktyczna i mobilna, czyli pralka wirnikowa


Niektórych może zdziwić fakt, że pralki wirnikowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku w przeciwieństwie do czasów znanych zakupowych „karteczek”, jest w czym wybierać. Jak wyglądają współczesne wirówki?

W czasach PRL-u popularne Franie były obiektem pożądania. Cechowała je, jak na tamte czasy, automatyzacja, co przenosiło proces prania na wyższy poziom, zastępując szorowanie ubrań na tarce. Pralki wirnikowe były bardzo wytrzymałe, niemal bezawaryjne i długowieczne. Z czasem zostały stopniowo wyparte przez modele automatyczne, których obsługa stała się jeszcze prostsza. Nie oznacza to jednak, że wirówki to relikt przeszłości o wartości muzealnej. Obecnie produkuje się pralki wirnikowe nowego typu, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów.

Gdzie obecnie stosuje się pralki wirnikowe?

Istnieje przynajmniej kilka sytuacji, w których sprawdzą się wirówki. Zobacz, gdzie używa się ich najczęściej.

Domki letniskowe, kempingi i kampery

Pralko-wirówki sprawdzają się przede wszystkim w domkach letniskowych i kempingowych. Zabiera się je nawet do kamperów na zagraniczne wakacje. Zwróć uwagę, że są to miejsca, gdzie nie zawsze masz podłączenie do bieżącej wody. Nie jest to przeszkodą, aby wyprać koszulki po całodniowych eskapadach po lesie, górach czy długiej trasie. W całym procesie wirówka napełniana jest wodą tylko raz. Nie ma więc konieczności szukania stałego źródła H2O, co w trasie lub dziczy może być trudne.

Wyobraź sobie piękne chorwackie wybrzeże, którym podróżujesz ze znajomymi. Widoki o każdej porze dnia i nocy, zapierają dech w piersiach. Wybieracie na nocleg niewielki parking tuż przy urwistym zboczu. Wystarczy trochę wody, źródło prądu i możesz delektować się pięknym zachodem słońca, a w tym czasie Twoje ubrania będą się prały. Takie rozwiązanie sprawdzi się również nad pięknym polskim półwyspem helskim, fiordami lub dowolnym miejscu na trasie.

Coś dla dużej rodziny i do ubrań roboczych

Pralko-wirówki znaleźć można w domach, gdzie jest duża liczba domowników. Czasami jedno urządzenie (pralka automatyczna) to za mało, aby poradzić sobie z dużą ilością ubrań. Zgrabniejsza i łatwiejsza w przenoszeniu wirówka jest wówczas świetnym uzupełnieniem wyposażenia. Na rynku dostępne są modele o różnych gabarytach, a więc znajdziesz na nią miejsce w łazience lub podłączysz na poddaszu albo w garażu.

Część zawodów, w których wykorzystuje się siłę fizyczną mięśni, wymaga noszenia specjalnej odzieży ochronnej. Praca z farbami, chemikaliami lub metalami odciska swoje piętno na firmowym ubraniu. Jeśli pracodawca nie czyści uniformów w ramach organizacji lub nie zleca czyszczenia na zewnątrz, to często dopłaca pracownikom, aby ci zajęli się tym we własnym zakresie. Zwykle takie ubrania lądują w koszu z innymi „cywilnymi”, a nawet dziecięcymi. Jest to zdecydowanie zły pomysł, nawet jeśli pierzesz ubrania robocze oddzielnie.

Zamiast dręczyć się takimi problemami, warto postawić na pralko-wirówkę. Urządzenie może być przeznaczone tylko do ubrań roboczych, niekoniecznie tylko firmowych. W pralce wypierzesz także odzież sportową, buty, szmaty np. do podłogi czy odzież, którą zakładasz do prac w przydomowym ogródku. W ten sposób unikniesz mieszania mocno zabrudzonych rzeczy z tymi, które nosisz na co dzień Ty i Twoi bliscy. Pralko-wirówki możesz znaleźć np. na https://www.neo24.pl/duzeagd/pralki/wirowki.html.

Jak działa pralka wirnikowa?

Część społeczeństwa nie wierzy, że kiedyś ludzie funkcjonowali bez Internetu. Jest to dobry powód, aby choć trochę przybliżyć sposób działania pralko-wirówki, który odbiega od funkcjonowania pralek automatycznych. W tym momencie pewnie część osób włączy YouTube, aby zobaczyć na własne oczy ten mechanizm.

Dla tych, co zostali, prezentujemy prosty schemat:

Do bębna otwieranego od góry ładujesz ubrania, resztę wolnej przestrzeni wypełniasz wodą, dosypujesz proszku i uruchamiasz urządzenie. Brawo, udało Ci się nastawić pranie.

Co ciekawe, bęben jest nieruchomy. Jak w takim razie ubranie się wypierze? Otóż w dnie bębna zamontowany jest specjalny wirnik, który wprawia zawartość w ruch. Na rynku znajdziesz modele niemal w pełni ręcznie sterowane programatory, a także te z podstawowymi wariantami prania. W pierwszym wariancie to Ty decydujesz, jak długo pralka będzie działała, a w drugim czasomierz odmierza wybraną długość prania, po czym urządzenie się wyłącza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pralki wirnikowe mogą być podstawowym urządzeniem piorącym, ale także dodatkiem. Warto pamiętać, że wirówki mają mniejszą pojemność bębna. Zwykle pomieszczą od 2 do 4 kg prania. W wypadku dużej rodziny, będzie pełniła raczej funkcję uzupełniającą niż główną. Jednak w przypadku 1-2 osób w gospodarstwie domowym, w zupełności wystarczy.

Pralki wirnikowe to proste urządzenia bez zaawansowanych programów prania. Nie przeszkadza to jednak w wyczyszczeniu codziennych ubrań lub tych bardziej zabrudzonych po treningu, pracy lub pieleniu ogródka. Brudną odzież można odseparować od tej noszonej każdego dnia lub dziecięcej.

Jeśli szukasz najtańszego rozwiązania, z którego będziesz korzystał, to jesteś na dobrym tropie. Najtańsze pralko-wirówki dostępne są już za ok. 500 zł. Decydując się na taki model, upewnij się dwóch rzeczy: czy jest w nim zainstalowana grzałka i czy sprzęt ma wirówkę. Bez pierwszego elementu, pojawia się konieczność zagrzania wody np. w garnku na gazie i przelania jej do bębna. W drugim, ubrania trzeba będzie odwirować w innym urządzeniu lub wyżymać pranie ręcznie.

Pralki wirnikowe nie wyginęły, a nawet mają się bardzo dobrze. Dzięki swojej niewielkiej wadze są mobilne, a prosta obsługa i funkcjonalność sprawiają, że jest to wygodne podstawowe urządzenie piorące lub sprzęt uzupełniający. Wirówka potrzebuje źródła zasilania i można ją uruchomić w dowolnym miejscu, nawet na urwistym zboczu chorwackiego wybrzeża. Jeśli szukasz prostego, taniego i skutecznego sprzętu to pralko-wirówka, jest odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Szukasz bardziej zaawansowanych rozwiązań? Dowiedz się więcej o pralce parowej. Kliknij tutaj i zobacz, jak działają najnowsze technologie ze świata AGD.

 

Dodaj komentarz