Prace przy palatium Mieszka I i Dobrawy idą pełną parą


Za wykonanie ekspozycji odpowiada znana wrocławska pracownia „ARCHIGLASS” Tomasz Urbanowicz, która już przekazała pierwszy fragment instalacji na plac budowy. Wyeksponowane relikty Palatium będzie można podziwiać także w nocy. To dzięki zamontowanemu wewnątrz formy oświetleniu.

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego ukazany zostanie również przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. Dawne obwarowania będą wyznaczone za pomocą elementów z brązu. Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający.

To nie jedyne zmiany, jakie zajdą na terenie Ostrowa Tumskiego. Wypięknieje także okolica kościoła. Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń – wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Planując inwestycje pomyślano o osobach z niewidzących i niedowidzących. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu – przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. O zabytku informować będą napisy w języku Braille’a. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie przypominać model Ostrowa Tumskiego znajdujący się w pobliżu pomnika Jana Pawła II.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz