Prace przy Centrum Szyfrów Enigma idą pełną parą


Kolejnym wyjątkowym miejscem będzie mediateka – gratka dla miłośników poruszanej na wystawie tematyki. Jest to idea gromadzenia i udostępniania materiałów w formie cyfrowej: filmów, zdjęć, artykułów i wywiadów, z których będzie można skorzystać bezpłatnie na miejscu, w specjalnie na ten cel zaaranżowanej przestrzeni. Znajdą się tam książki i materiały dotyczące przedwojennego budynku intendentury, gdzie odbył się tajny kurs szyfrów, w którym wzięli udział poznańscy matematycy oraz zasoby poświęcone ich działalności. Zbiór materiałów do okresu powojennego jest natomiast przedmiotem projektu studenckiego realizowanego wspólnie z Wydziałem Historii UAM. Obejmuje on kwerendę archiwalną źródeł oraz przeprowadzenie i zarejestrowanie wywiadów ze świadkami dot. historii dawnego KW PZPR i Collegium Historicum.

Dla zwiedzających Centrum Szyfrów przygotowane zostaną dwa punkty recepcyjne. Pierwszy z nich znajdzie się na parterze budynku. To w tym miejscu umiejscowiona będzie kasa z biletami oraz sklep z książkami tematycznymi, gadżetami i pamiątkami. Kolejny punkt będzie mieścił się na pierwszym piętrze – tu przed wejściem na ekspozycję główną będą dystrybuowane audioprzewodniki.

Instytucją zarządzającą Centrum Szyfrów Enigma będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT), operujące już markami: Brama Poznania, Trakt Królewsko-Cesarski czy Fest Fyrtel.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej. JZ
Fot. Ł. Gdak

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz