Prace przy Centrum Szyfrów Enigma idą pełną parą


Zwiedzanie ekspozycji będzie się odbywało z wykorzystaniem audioprzewodnika z nagraniami w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Dodatkowo przygotowano także ścieżkę dla osób z niepełnosprawnością wzroku (audiodeskrypcja), słuchu (Polski Język Migowy), intelektualną (język łatwy do zrozumienia). Średni czas zwiedzania ekspozycji zaplanowano na ok. 90 min. Pobyt można przedłużyć, decydując się na zapoznanie z modułem rozszerzonym.

Trwają prace nad aplikacjami, stanowiącymi zawartość nośników w części ekspozycji poświęconej „kursowi szyfrów”. Zwiedzający będą tu mogli podjąć „wyzwanie dla umysłu”, próbując zmierzyć się z kodami i szyframi stosowanym na przestrzeni wieków. Wśród nich pojawią się bardziej znane, jak kod Morse’a oraz mniej popularne, jak np. cylinder Jeffersona.

Oprócz rozwiązań cyfrowych na ekspozycji znajdą się także rozwiązania analogowe oraz manualne – jak greckie skytale, atramenty sympatyczne służące tajnemu zapisowi i przesyłaniu informacji, stanowiska z wykorzystaniem światła UV. Jedna z atrakcji będzie dawała możliwość wysłania na wskazany adres mailowy wybranego odbiorcy własnego zdjęcia z zaszyfrowanym komunikatem oraz kluczem do jego odczytania. Nie wszystkie tajemnice, kody i szyfry zostały rozwiązane – to zagadnienie będzie prezentowało osobne stanowisko „Te zagadki czekają na Was!”, a wśród nich manuskrypt Wojnicza, pismo zaginionej cywilizacji doliny Indusu czy greckiej Krety.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz