Poznańskie licea i technika wyżej w ogólnopolskim rankingu


Trzy licea w pierwszej czterdziestce najlepszych w Polsce i piąte miejsce Technikum Komunikacyjnego – poznańskie szkoły w tegorocznym rankingu miesięcznika „Perspektywy” uplasowały się wyżej niż w latach poprzednich.

Technikum Komunikacji w Poznaniu.

Technikum Komunikacji w Poznaniu.

Co roku miesięcznik ogłasza ranking najlepszych polskich szkół i co roku szkoły czekają na te wyniki, będące – przynajmniej pod pewnymi względami – potwierdzeniem pozycji szkoły na forum ogólnopolskim.
W tym roku poznańskie placówki wypadły lepiej niż w latach poprzednich – trzy licea znalazły się w pierwszej czterdziestce najlepszych w Polsce. Niekwestionowanym liderem szkół technicznych jest natomiast Technikum Komunikacji, które ponownie zajęło piąte miejsce.
– Cieszy mnie ten wynik tym bardziej, że nie po raz pierwszy jesteśmy w pierwszej piątce – mówi Ryszard Pyssa, dyrektor Zespołu Szkół Komunikacyjnych w Poznaniu. – Od pięciu lat nasza szkoła jest w ścisłej czołówce. Najwyżej na podium, bo na drugim miejscu, byliśmy w 2012 roku. To oznacza, że trzymamy poziom od wielu lat.
Ryszard Pyssa sam jest absolwentem szkoły, której teraz szefuje.
– Jestem najstarszym demokratycznie wybranym dyrektorem w Poznaniu – śmieje się. – Kiedy obejmowałem tę szkołę w 1989 roku, nie miała ona wysokich notowań. A to, co mamy teraz, jest wynikiem nie tylko ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli, ale też atrakcyjnej oferty, jaką mamy. Jako pierwsi w Poznaniu tworzyliśmy przed laty kierunek technik informatyk. A nasi uczniowie, szczególnie ci, którzy urodzili się, jak ja mówię, z czipem komputerowym w głowie, są bardzo wymagający. Jeśli po szkole idzie fama, że jednego przedmiotu uczy dwóch nauczycieli, z których jeden to prawdziwa „piła”, to oni wybiorą właśnie jego…
Z poprawy wyniku poznańskich placówek jest zadowolony Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, odpowiedzialny za poznańską oświatę.
– Cieszy mnie, że nasze szkoły zanotowały awans w rankingu w stosunku do roku poprzedniego – mówi.- Szczególną dumą napawa bardzo dobra pozycja Technikum Komunikacji. Oczywiście będziemy razem ze szkołami pracować, by te wyniki nadal poprawiać i dlatego zamierzamy bardzo poważnie inwestować w bazę dydaktyczną w Poznaniu. Będziemy też pracować nad podnoszeniem umiejętności uczniów oraz wsparciem dla nauczycieli.
Lucyna Woch, dyrektor Liceum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu, które w rankingu liceów zajęło 36. pozycję, także jest z tego wyniku zadowolona.
– Szkoła szkole nierówna – mówi pani dyrektor. – Trudno konkurować z tymi, które mają klasy liczące po 7 uczniów. My ciężko pracowaliśmy na ten efekt. Uważam, że nie powinniśmy się zżymać: „tylko” 36 miejsce. To wysoka lokata. A ja i tak najbardziej dumna jestem z tego, że nasi absolwenci najlepiej w Wielkopolsce zdają maturę i że lubią swoją szkołę. To znaczy, że doskonale spełniamy zadanie, jakie przed nami stawiają i młodzież i ich rodzice.
Marek Grefling, dyrektor VIII LO w Poznaniu, również jest zadowolony z pozycji szkoły.
– Jesteśmy na 39. miejscu, ale za to w całej Polsce! Nie sposób się z tego nie cieszyć – mówi dyrektor.- Ten wynik daje nam pozytywnego „kopa” i będziemy starać się go podwyższyć. Co nam to daje? No cóż: dla rodziców i potencjalnych uczniów jest to jasny przekaz: VIII LO to dobra szkoła, warto do niej startować.
Małgorzata Dembska, dyrektor II LO w Poznaniu, które znalazło się na 38. miejscu w rankingu „Perspektyw” także jest dumna ze swojej szkoły.
– Ci, którzy krytykują to miejsce, niech pokażą, że potrafią być lepsi – uśmiecha się.- Co nie znaczy, że to miejsce nas satysfakcjonuje w pełni. My jesteśmy bardzo ambitni i pełni aspiracji. Będziemy starać się o jeszcze lepszy wynik. Na szczęście świat nie składa się z samych krytykantów, bo dostaliśmy wiele maili z gratulacjami od zaprzyjaźnionych szkół z całej Polski – szkół, które wypadły gorzej od nas. I to jest bardzo cenne.

A.Miedziejko, WO UMP/el

Dodaj komentarz