Poznańskie Betlejem od soboty


Jarmark, rozświetlenie choinki i tradycyjny już konkurs rzeźbienia w lodzie – to wszystko czeka nas podczas tegorocznego Betlejem Poznańskiego. Jednym z punktów kulminacyjnych będzie w tym roku wielka parada. Pochód przemaszeruje ulicą Paderewskiego, która na czas jarmarku zmieni się w świąteczny trakt.

Tegoroczne Betlejem Poznańskie odbędzie się zarówno na płycie Starego Rynku, jak i na placu Wolności. To właśnie tam w sobotę, 18 listopada o godz. 17.00 Betlejem otworzy Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Na poznaniaków czekać będzie tego dnia pokaz ognia, show akrobatyczno-taneczny oraz upominki. To już drugi raz, gdy Betlejem Poznańskie odbywa się w dwóch miejscach.

– Ta idea spodobała się w ubiegłym roku mieszkańcom miasta, więc postanowiliśmy kontynuować ten pomysł – wyjaśnia Anna Dorna z Fundacji Flow Art, współorganizatorka wydarzenia. – W tym roku na placu Wolności na poznaniaków czeka prawdziwie świąteczna atmosfera. Chcemy się nią dzielić, więc podczas Betlejem będziemy też szczególnie pamiętać o chorych i ubogich.

Dlatego już 19 listopada razem z poznańską Caritas oraz Fundacją Pro Publico będzie można wziąć udział w Światowym Dniu Ubogich, a 9 grudnia obejrzeć dziecięce występy, które koordynuje fundacja Bread of Life, wspierająca m.in. chore dzieci z naszego miasta. Z kolei 17 grudnia będzie dniem poświęconym Hospicjum Palium.

Oprócz cieszących się dużym zainteresowaniem stałych punktów jarmarku takich jak: Szopka Bożonarodzeniowa, Dzwonek Życzeń czy Poczta Gwiazdora, pojawią się nowe atrakcje. Będą wśród nich m.in. spektakle i warsztaty dla dzieci, a na placu Wolności stanie też duża karuzela typu młyńskie koło. Już teraz natomiast można tam podziwiać gospodę świąteczną, wybudowaną specjalnie dla poznańskiego wydarzenia.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy współorganizować Betlejem z miastem Poznań – mówi Enrico Becker, organizator jarmarku na placu Wolności. – Mam nadzieję, że tegoroczna edycja jeszcze bardziej będzie podobać się mieszkańcom miasta. Jestem przekonany, że Betlejem Poznańskie stanie się w przyszłości najlepszą atrakcją świąteczną w całej Polsce.

Nieco później, bo dopiero 2 grudnia oficjalnie otwarty zostanie jarmark na Starym Rynku. W niedzielę, 3 grudnia, prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, uroczyście rozświetli miejską choinkę, a w samo południe na najmłodszych poznaniaków czekać będzie Święty Mikołaj.

W weekend 9-10 grudnia Stary Rynek stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. 16 artystów z najdalszych zakątków świata przyjedzie do Poznania. Ich rywalizacja trwać będzie dwa dni, a najlepsi zostaną w niedzielę nagrodzeni.

Dzień później, w poniedziałek, pod Ratuszem będzie można usłyszeć wyjątkowe wykonanie „Cichej nocy” – najbardziej znanej kolędy na świecie. Tego dnia międzynarodowa społeczność Poznania utworzy wielojęzyczny chór, aby wspólnie zaśpiewać ją w możliwie jak największej liczbie języków. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” przy współpracy z miastem Poznań.

Jednym z punktów kulminacyjnych będzie wielka świąteczna parada, która 16 grudnia ruszy z placu Wolności, przejdzie ul. Paderewskiego i dotrze na Stary Rynek.

– Chcemy, by ulica Paderewskiego łączyła oba miejsca, tworząc spójną całość – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowska. – Żeby stworzyć przyjazną atmosferę, postawimy na niej choinki oraz świąteczne ławki, przyozdobione pokrowcami. Na Starym Rynku na uczestników parady czekać będą stoiska, na których będzie można kupić smakołyki z całego świata.

Tradycyjnie 18 grudnia nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Jarmark zakończy się 22 grudnia – tego dnia na rynku rozdawane będą choinki. Drzewka, które wcześniej stanowiły ozdobę jarmarku, trafią do domów poznaniaków.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Fot. Hieronim Dymalski

Źródło: poznan.pl

1 komentarz

  1. Michał pisze:

    Czy ktoś zna i może napisać jaka będzie cena biletu za atrakcję „Młyńskie Koło”?

Dodaj komentarz