Poznański szpital leczy według światowych trendów


Szpital im. J. Strusia może leczyć pacjentów zakażonych koronawirusem m.in. osoczem ozdrowieńców. Do dyspozycji ma też remdesiwir – lek, który wcześniej stosowany był m.in. w walce z wirusem Ebola. Poznański szpital jest jednym z zaledwie kilku ośrodków w Polsce, jakie stosują tę terapię.

– W szpitalu stosujemy leczenie w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych – podkreśla prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. – W tej chwili nie ma jednego skutecznego remedium na Covid-19, cały czas na nie czekamy. Stosujemy więc inne dostępne leki, które wykazują działanie anty-SARS-Cov-2. Najnowszym z nich jest remdesiwir, amerykański lek, który dotarł do nas w piątek.

Covid-19 – jak wygląda schemat leczenia?

Nie każdy hospitalizowany w poznańskim szpitalu może być leczony remdesiwirem – wszystko zależy od stanu pacjenta. Najnowszy lek podaje się tylko najciężej chorym. Ci w lżejszym stanie w pierwszej kolejności otrzymują arechin – lek przeciwmalaryczny, który przez lata stosowany był m.in w leczeniu reumatologicznych. Po wybuchu pandemii okazało się, że może być również skuteczny w leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem typu beta, takich jak SARS-CoV-2.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz