Poznański Nobel Tower – tak wygląda sztuka


Architektoniczny krajobraz Polski ewoluuje i zmienia się na lepsze, wpływając na jakość naszego codziennego życia. Współczesne rozwiązania elewacyjne dostępne w budownictwie pozwalają urzeczywistnić nawet najbardziej nowatorskie projekty, czyniąc z nich wizytówki większych i mniejszych miast. Prawdziwe perełki znajdujemy między innymi wśród budynków niemieszkalnych, które coraz częściej zachwycają niebanalną bryłą i niestandardowym wykończeniem. Przykładem takiego miejskiego dzieła sztuki jest poznański Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii, który za swoją oryginalność otrzymał tytuł Fasady Roku 2014.

baumit_budynek_niemieszklany_nobel_tower_poznan

Nobel Tower w Poznaniu – Fasada Roku 2014 w kategorii budynek niemieszkalny. Fot. Baumit

Wieżowiec Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii to zlokalizowany w Poznaniu budynek parku naukowo-technologicznego, który szturmem zdobył serca Polaków swoim niekonwencjonalnym designem autorstwa Piotra Z. Barełkowskiego.

– Elewacja Nobel Tower inspirowana była układem tkanki mięśniowej, która ma odzwierciedlać działalność medyczno-technologiczną prowadzoną w budynku. Dzięki temu Nobel Tower wyróżnia się zdecydowanie na tle otaczającej go okolicy oraz całego miasta. Niebanalny wygląd uzyskano między innymi dzięki minimalizacji ilości okien, których stosunek do powierzchni elewacji wynosi 1:3. Wartość ta spełnia minimalne wartości normowe, a jednocześnie stwarza odpowiedni komfort użytkowania i pracy. Jednocześnie mimo optymalizacji powierzchni okien zadbano o to, by zapewnić należne widoki z wnętrz budynku, co ma istotny wpływ na jakość przestrzeni biurowej” – mówi arch. Piotr Z. Barełkowski Studio ADS, Iron Tower Investment. Struktura budynku została tak zaplanowana, aby minimalizacja przestrzeni podłogi technicznej do niezbędnej strefy przyokiennej dała przy wysokości obiektu 55 m dodatkową kondygnację, co pozwoliło na maksymalne wykorzystanie kubatury budynku. Zastosowano również nowoczesne rozwiązanie w postaci stropów grzewczo-chłodzących oraz rozproszonego systemu wentylacji i klimatyzacji z bezpośrednim poborem świeżego powietrza regulowanego przez czujniki CO₂ w celu zachowania możliwości otwierania okien podczas pracy klimatyzatorów.

Niecodzienną wizję architektów urzeczywistniła firma Lan-Bud Grzegorz Landowski. Skala przedsięwzięcia wymagała dodatkowej kooperacji z wieloma podmiotami zewnętrznymi. Wśród firm obdarzonych zaufaniem znalazła się m.in. firma Baumit, która dostarczyła produkty do wykończenia ok. 12.000 mkw. elewacji. Wykonawca wykorzystał najbardziej zaawansowany system ociepleń firmy Bamit – Baumit Star, w tym zaprawę klejowo-szpachlową Baumit StarContact White, siatkę z włókna szklanego Baumit StarTex i podkład gruntujący Baumit UniPrimer, a także na modelowany tynk strukturalny Baumit CreativTop.

Duża praca – wielki efekt

Nobel Tower wymagał od architektów najwyższego profesjonalizmu oraz ogromnego zaangażowania. – Praca nad projektem Nobel Tower była dla nas dużym wyzwaniem. Zarówno problematyka wysokiego budynku i jego ochrony pożarowej, jak i stworzenie obiektu o unikatowym komforcie wymagała od nas niezwykłego zaangażowania, profesjonalizmu oraz dbałości o szczegóły w obliczu przyjętych założeń budżetowych” – mówi Piotr Z. Barełkowski z Iron Tower Investment. – Każdy wygrany konkurs jest świadectwem docenionej pracy, a jeżeli idzie on w parze z oceną użytkowników i odwiedzających, jak w przypadku Nobel Tower, to jest to powodem satysfakcji i nagrodą za dobrze wykonane zadanie. Tytuł Fasady Roku 2014 jest nagrodą ogólnopolską. To zawsze podnosi rangę konkursów, a w tym wypadku stanowi także promesę do udziału w plebiscycie międzynarodowym. To bez wątpienia znaczące wyróżnienie. Czy zaowocuje ono kolejnymi projektami? Zobaczymy. Myślę, że nagrodzone prace zawsze dają architektom większe szanse na pokazanie warsztatu i ciekawych rozwiązań, co czyni je bardziej popularnymi i otwiera przez inwestorami szansę na kolejne wyzwania – podsumowuje architekt.

Niecodzienny projekt inspirowany funkcją obiektu oraz efektowny sposób wykorzystania technologii i materiałów doceniło Jury konkursu Fasada Roku 2014, przyznając inwestycji Centrum Zaawansowanych Technologii nagrodę główną w kategorii „budynek niemieszkalny” za udaną próbę wprowadzenia nowej jakości w otoczenie. Zwyciężając na poziomie krajowym, obiekt otrzymał automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge, co oznacza, że w przyszłym roku będzie miał szansę zawalczyć o kolejną prestiżową nagrodę – tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Firma Baumit w swojej misji podkreśla pozytywy płynące ze zrównoważonego rozwoju oraz dbania o dobro środowiska, a Nobel Tower to energooszczędny, przyjazny dla użytkowników budynek. Połączenie wysokiej jakości materiałów z kreatywnością i doświadczeniem architektów oraz wykonawców zaowocowało stworzeniem wyjątkowej budowli, która już rok po oddaniu do użytku jest rozpoznawalnym punktem na mapie Poznania, odkrywającym nowoczesne oblicze tego miasta.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz