Poznański mural Pallotty z przesłaniem


W Poznaniu, przy ulicy Nowowiejskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. 23 Lutego),  powstał kolejny mural, który – tak jak na Śródce – ma szanse stać się słynny nie tylko w mieście. Jest nim „street art”, czyli sztuka uliczna, namalowana na szczytowej ścianie kamienicy przez włoskiego artystę Mauro Pallottę, znanego również pod artystycznym pseudonimem Maupal.

Jego najnowsza – poznańska praca, którą właśnie ukończył, już z dalszej odległości przyciąga uwagę przechodniów swymi kontrastowymi kolorami, z wybijającą się czerwienią oraz główną postacią – dziewczyną w dżinsach, zszywającą zasłonę. Jak bliżej się przyjrzeć zasłonie – jest rozdartą flagą narodową. Nad dominującą czerwienią widać skrawek bieli. Z muralu wyczytać więc można wiele podtekstów, np. dotyczących różnic środowiskowych czy poglądowych w Polsce (stąd na muralu m.in. nazwy miast, wśród nich Poznania i Warszawy); niezgody, która powoduje owe rozdarcie, którą dziewczyna chce spiąć przy pomocy sznura. Zasłona przypomina też teatralną kotarę, bo mural Pallotty wyraża też symbol sceny, polskiego spektaklu. Oczywiście, pracę artysty można w różny sposób interpretować; stąd warto się tam wybrać, by mural ten zobaczyć i ocenić.

Mauro Pallotta znany jest we Włoszech, m.in. z muralu przedstawiającego papieża Franciszka, który gra w znaną zabawę „kółko i krzyżyk”, przy czym kółka zastępują tam pacyfy – znaki graficzne pacyfistów.

Włoskiego artystę zaprosili radni Marek Sternalski i Grzegorz Ganowicz, by na ścianie jednej z poznańskich kamieni uwiecznił swój nowy mural.

O ile praca Palloty niesie współczesne przesłanie, to wspomniany mural na Śródce, który został przez wielu oceniony, jako jeden z ładniejszych w Polsce, przywołuje bogatą historię tego rejonu miasta. Nie przypadkiem więc mural zatytułowany został: „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, nazywanym też „muralem Terravity”. Trójwymiarowy mural na ścianie śródeckiej kamienicy powstał dwa lata temu z inicjatywy społecznika tej dzielnicy, Gerarda Cofty. Pomysł zrealizowała Fundacja Artystyczno – Edukacyjna Puenta.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

 

Dodaj komentarz