Poznański Budżet Obywatelski 2020 – zwycięskie projekty


Wyróżnienia dla autorów zwycięskich projektów wręczyli zastępcy prezydenta Poznania – Mariusz Wiśniewski i Katarzyna Kierzek – Koperska.

– Poznański Budżet Obywatelski to jest projekt, który się rozwija i z roku na rok cieszy coraz większym zainteresowaniem. Jest jednym z obszarów miasta, na który mieszkańcy mają bardzo duży wpływ. To duża wartość. Dzięki PBO możemy zaobserwować, jakie poznaniacy mają oczekiwania względem swojego najbliższego otoczenia, co liczy się dla nich najbardziej. Jest to dla nas inspiracja do działań w kolejnych latach – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Ponieważ zajmuję się w urzędzie miasta ochroną środowiska, bardzo cieszy mnie, że coraz więcej projektów związanych jest właśnie z tym obszarem – od zieleni miejskiej po ochronę powietrza i retencję wód. To pokazuje świadomości naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że takich pomysłów będzie coraz więcej. Pamiętajmy też, że Miasto Poznań podjęło się realizacji budżetu obywatelskiego, gdy jeszcze nie było takiego obowiązku. Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z liderów – dodała Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej, bo ponad 7 tys. głosów, zdobył pomysł darmowych zajęć ruchowych dla dzieci, młodzieży i osób starszych, czyli projekt „Trener Osiedlowy, Trener Senioralny, Trener Przedszkolaka”. Dzięki PBO pomysł realizowany jest już od kilku lat. Drugie miejsce w tej kategorii – tak, jak w ubiegłym roku – zajął projekt „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”. Pomysł zakłada wzmożone patrole strażników miejskich – m.in. za pomocą dronów antysmogowych, wymianę pieców w miejskim zasobie lokalowym, dofinansowanie zakupu wyższej jakości paliwa dla najuboższych, a także m.in. umiejscowienie w ścisłym centrum miasta stacji pomiarowej i tablicy informującej o różnych parametrach jakości powietrza. Poznaniacy docenili również pomysł powstania w Nowym Zoo przedszkola dla zwierząt, czyli specjalnego miejsca dla odrzuconych maluchów, gdzie uzyskają opiekę i specjalistyczną pomoc weterynaryjną. Projekt ten zajął trzecie miejsce.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz