Poznański Budżet Obywatelski 2017-znamy wyniki!


Trener osiedlowy, sport i woda nad Rusałką oraz Stara Lwiarnia jako Muzeum Historii Zoo w kategorii „Projekty ogólnomiejskie” i kilkadziesiąt projektów rejonowych dla poszczególnych dzielnic Poznania. W sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono certyfikaty autorom zwycięskich projektów.

poznański budżet

Przedstawiciele dzielnic i pomysłodawcy działań zgłoszonych do PBO szczelnie zapełnili salę Białą – to dowodzi, jak ważny jest budżet dla mieszkańców poznańskich dzielnic i lokalnych społeczności. Zwrócił na to uwagę także prezydent Jacek Jaśkowiak, dziękując za udział w pracach nad przygotowaniem projektów, a później w głosowaniu wszystkim poznaniakom.

– To dla nas niezwykle ważne narzędzie angażowania mieszkańców w życie naszego miasta – powiedział prezydent. – W ten sposób nie tylko zyskujemy wiedzę, co jest potrzebne poznaniakom, żeby żyło im się lepiej, ale też budujemy społeczeństwo obywatelskie i likwidujemy bariery między władzą a społeczeństwem.

W tym roku po raz pierwszy poznaniacy głosowali według nowych zasad, które przygotował 30-osobowy zespół. Chodziło o to, by kryteria oceny były bardziej precyzyjne, a szansę na otrzymanie pieniędzy miały nie tylko duże projekty dla całego miasta, ale też i te mniejsze, dzielnicowe.

– Zasady, które ustaliliśmy, nie są idealne, ale trudno od razu stworzyć coś idealnego, zwłaszcza że stanęliśmy przed bardzo trudnym zadaniem – podsumował miesiące ciężkiej pracy Bartosz Aleksandrowicz, zastępca przewodniczącego zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. – Mam nadzieję, że w kolejnych latach zasad już nie trzeba będzie za bardzo zmieniać, a z roku na rok projektów w budżecie będzie coraz więcej. Jestem przekonany, że dobrych pomysłów na pewno poznaniakom nie zabraknie.

W kategorii projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów – 4831 – zdobył projekt „Trener Osiedlowy i Trener Senioralny – darmowe zajęcia ruchowe dla mieszkańców Poznania”. Jego współautor, Szymon Rakowski, był bardzo dumny z tego wyniku.

– Cieszę się, że mój Poznań, moje miasto słucha głosów mieszkańców – powiedział. – Widać, że ten projekt jest bardzo potrzebny. To już trzeci raz będzie finansowany z budżetu obywatelskiego i jak sądzę jest to sygnał, że na stałe powinien się znaleźć w budżecie Poznania.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobył  projekt „Sport, woda i rodzina nad Jeziorem Rusałka”, a trzecie – „Stara Lwiarnia jako Muzeum Historii ZOO”.

Wśród projektów rejonowych najwięcej głosów zdobyły między innymi „Rowerowe Winogrady. Słowiańska Trasa Rowerowa”, fontanna w ogrodzie kwiatowym na Cytadeli, pomost na Jeziorze Kierskim w Krzyżownikach, rozbudowa placu zabaw w parku Sołackim, odbudowa południowych klinów zieleni na Chartowie, szlak kulturowy „Poznańskie legendy”, budowa lepszych chodników na Wildzie, rowerowy pakiet dla Górczyna, Junikowa i Ławicy, remont ogólnodostępnych boisk przy SP23 i SP71 i wiele innych. Pełną listę projektów z opisem i liczbą zdobytych głosów można znaleźć na stronie https://pbo2017.um.poznan.pl/i/pbo-2017/voting.

Mieszkańcy mieli do wyboru 128 projektów – 43 ogólnomiejskie i 85 rejonowych, z poszczególnych dzielnic Poznania. Każdy mógł oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i dwa na rejonowe. Głosowanie trwało od 16 do 30 listopada, odbywało się wyłącznie drogą elektroniczną, a mieszkańcy nie posiadający dostępu do sieci mogli skorzystać z 42 punktów do głosowania rozmieszczonych w całym mieście. Podczas internetowego głosowania na projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oddano 38901 ważnych głosów.

Źródło: poznan.pl

Dodaj komentarz