Poznańska Nagroda Literacka przyznana (ZDJĘCIA)


Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka, prezydent Poznania – Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. Nagroda składa się z dwóch części. Pierwsza z nich – Nagroda im. Adama Mickiewicza – przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.

– Sztuczna inteligencja może wszystko, ale nie może się wzruszyć i nie może się cieszyć – podkreślała prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. – A ja, gdy usiadłam tu jako przedstawicielka całej społeczności uniwersytetu, ucieszyłam się i pomyślałam sobie, że to nam się udało! Fakt, że razem już od kilku lat przyznajemy nagrodę literacką to ogromne osiągnięcie, które na zawsze już wpisze się w krajobraz Miasta, uniwersytetu i literatury. Sztuczna inteligencja może wymyślić fabuły, rozmaite zawirowania akcji, ale jednej wartości nigdy nie zdobędzie. Literatura jest dziedziną, w której słowa są wolne, są nośnikami wartości. W dzisiejszych trudnych czasach moment, w którym możemy zastanowić się nad wolnością słów, jest bardzo ważny. Bo z każdą wolnością łączy się odpowiedzialność. I tej wolności połączonej z opowiedzialności i wartościotwórczą rolą języka uczymy się od poteów i pisarzy.

Stypendium im. Stanisława Barańczaka

Wśród nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowani byli Łukasz Barys – poeta i prozaik, laureat m.in. Paszportu „Polityki”, Ivan Davydenko – poeta urodzony w Żytomierzu, który pisze wiersze także po polsku, mimo że nie jest to jego pierwszy język, a także Anna Wakulik – dramatopisarka.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz