Poznańska Kolej Metropolitalna – sprawdź, dokąd będzie można nią dojechać


Poznańska Kolej Metropolitalna dopiero się rozpędza, ale już dzisiaj można nią dojechać do stolicy Wielkopolski z pobliskich powiatów i gmin w szybki oraz łatwy sposób. Przedsięwzięcie to ma na celu umożliwienie dojazdu do pracy, do szkół czy na studia osobom mieszkającym w podpoznańskich gminach oraz zmniejszenie korków na drogach dojazdowych do Poznania.

Obszar metropolitalny Poznania

Miasto wraz z powiatami i gminami podjęło się stworzenia linii kolejowej, która miałaby wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę miasta. Celem projektu jest usprawnienie ruchu, dlatego w godzinach szczytu połączenia mają występować co 30 minut tak, by każdy mógł dojechać do domu bez korzystania z samochodu. Ogromna ilość korków na drogach dojazdowych sprawiała, że niekiedy trzeba było stać w nich nawet ponad godzinę, co wydłużało czas powrotu do domu. Miasto wyszło naprzeciw potrzebom osób pracujących w Poznaniu, a dojeżdżających z powiatów i gmin oddalonych od stolicy Wielkopolski o 50 km. Ta inwestycja weszła w życie z dniem 10 czerwca bieżącego roku, ale planowane jest powiększenie jej o kilka nowych punktów.

Mapa PKM

Aktualnie ze stacją Poznań Główny połączone zostały Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Wągrowiec oraz Jarocin. Pociągi zatrzymują się na kilkudziesięciu mniejszych przystankach, dzięki czemu daje to szansę na dojazd do pracy osobom bez samochodów czy chcącym uniknąć stania w długich korkach. Na 2021 rok planowane jest rozbudowanie mapy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej o kolejne ośrodki – Kościan, Wrześnię, Gniezno, Rogoźno Wielkopolskie oraz Wronki. Jak ta inwestycja wpłynie na mieszkańców tych gmin i powiatów? Dojazd do pracy w godzinach szczytu do poznańskich fabryk i firm (np. takich jak http://bridgestone-poznan.pl) będzie przebiegał sprawniej i szybciej niż dojazdy samochodem. Co więcej, zmniejszy się też ilość spalin, co powinno pozytywnie wpłynąć na środowisko i komfort życia mieszkańców Poznania i podpoznańskich miejscowości.

Plan dla miasta i okolic

Poznańska Kolej Metropolitalna to ogromny projekt. Gminy i powiaty aktywnie włączyły się w to przedsięwzięcie, wspomagając finansowo uruchomienie nowych połączeń. Przykładowo, w oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Poznania gminie Swarzędz, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z PKM, uruchomiona została bezpłatna komunikacja autobusowa, która dowozi pasażerów do węzłów przesiadkowych – aby skorzystać z tej opcji trzeba mieć jednak wykupiony bilet kolejowy na przejazd PKM.

Fot. Andrzej Świątek

Dodaj komentarz