Protestują przeciwko Golgota Picnic


Poznańscy radni napisali list do dyrektora Malta Festiwalu, by odwołał  zaplanowaną na 28 i 29 czerwca  „Golgotę Picnic”.

 

 

golgota

 

List został przedstawiony podczas sesji Rady Miasta. Podpisało się pod nim 23 radnych z różnych opcji politycznych.

– Ze smutkiem i niepokojem dowiedzieliśmy się o planowanych , w ramach Festiwalu Malta, w dniach 27 i 28 czerwca, przedstawieniach sztuki Rodrigo Garcii „Golgota Picnic”  – czytamy w liście. (…). –  Nie chcemy manifestacji, protestów na ulicach i wzajemnych oskarżeń. Szanujemy odrębne wrażliwości różnych ludzi. Jednak – w imię poszanowania także naszej wrażliwości – stanowczo prosimy o nie naigrywania się z tego, co dla nas jest święte. (…) Zdajemy sobie sprawę, że krzyż Chrystusa jest obrażany wielokrotnie – także przez ludzkie grzechy – i być może przez te zjawiska, które bulwersując Rodrigo Garcię, skłoniły go do stworzenia spektaklu. Jesteśmy jednak przekonani, że Festiwal Malta – finansowany w znacznej mierze z publicznych pieniędzy – nie powinien obrażać tego, co dla nas oraz dla wielu tysięcy mieszkańców Poznania (a zatem i mecenasów Festiwalu) – jest największą świętością. Dlatego spokojnie, ale też stanowczo, prosimy Pana o rezygnację z wystawienia tego spektaklu w Poznaniu”.

Przeciwko wystawianiu spektaklu w Poznaniu już dwa tygodnie temu zaprotestowały niektóre środowiska katolickie i patriotyczne. Michał Merczyński i zespół Malta Festiwal Poznań 2014 wystosowali w tej sprawie list prezentujących ich stanowisko i argumenty za wystawieniem sztuki. Czytamy w nim m.in.: „Szanujemy prawo widzów do odrzucenia obrazów, które mogą naruszać ich wrażliwość, zwracamy jednak uwagę, że dla innych widzów te same obrazy mogą być istotne. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy muszą się identyfikować z formą i przekazem spektaklu Golgota Picnic, ale intencją festiwalu ani artysty nie jest naruszanie niczyich uczuć, ani obrażanie czyichkolwiek przekonań religijnych. (…) Prezentacja spektaklu nie odbywa się w przestrzeni publicznej, nie zmuszamy nikogo do konfrontacji z czymś, co odrzuca, nie stosujemy wobec widzów mechanizmów opresji”. Wyjaśniają również przesłanie spektaklu: „W całkowicie sztucznym świecie, wykreowanym przy pomocy aktorów, muzyki, wideo i światła, García przedstawia pesymistyczną wizję mieszkańca Zachodu – znudzonego, skupionego na własnej przyjemności i wygodzie. Podobnie jak Golgota jest metaforą całej męki Chrystusa, tak tytuł spektaklu Golgota Picnic jest metaforą męki współczesności, wyczerpania się możliwości nadania światu sensu. Głównym tematem przedstawienia nie jest zatem chrześcijaństwo ani śmierć Chrystusa, lecz kondycja europejskiego społeczeństwa pogrążonego w konsumpcjonizmie i hedonizmie oraz duchowej pustce”. Na zakończenie autorzy listu podkreślają, że spektakl nie jest finansowany ze środków publicznych.

Źródło: poznan.pl

Zdjęcie: malta-festiwal.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz