Wszczepili kość wydrukowaną w 3D!


Poznańscy ortopedzi, pod kierunkiem dr Jerzego Nazara przeprowadzili największą w Polsce udaną operację wszczepienia protezy wydrukowanej w technologii 3D. Stworzona na miarę konstrukcja, zastąpiła zaatakowany nowotworem obszar kości krzyżowej, biodrowej i miednicy chorego.

Operacja 4

– To przełom w leczeniu zaawansowanych nowotworów kości, nadzieja na powrót do sprawności dla pacjentów skazanych wcześniej na całkowite unieruchomienie – mówi przeprowadzający operację dr Jerzy Nazar, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. – Ogromnie się cieszę. Nasz 50-letni pacjent czuje się dobrze i niebawem powinien zacząć samodzielnie chodzić.

Zabieg operacyjny trwał 5 godzin, a poprzedziły go kilkumiesięczne przygotowania. Przy tak skomplikowanej operacji, konieczna była współpraca lekarzy różnych specjalności. Zespół operacyjny składał się aż z trzech lekarzy ortopedów, dwóch anestezjologów, chirurga naczyniowego oraz neurologa.

Przed pojawieniem się technologii 3D odbudowa tak znacznego obszaru szkieletu nie była możliwa ze względu na wielkość, złożoność i skomplikowany, indywidualny kształt kości poszczególnych pacjentów. Technika druku 3D pozwala na skrojenie protezy na miarę, tam gdzie standardowe implanty nie wystarczają. Implanty 3D projektowane są na podstawie obrazu z rezonansu magnetycznego, prześwietleń i skanów obrazujących zmiany chorobowe w kościach pacjenta. Dzięki temu wydrukowana proteza ma tę samą wielkość i kształt jak pierwotne kości chorego.

Wcześniej, w poznańskim szpitalu klinicznym przeprowadzane były już z powodzeniem operacje wszczepienia implantów 3D ręki i biodra. Jednak zabieg rekonstrukcji tak znacznego obszaru kości przeprowadzono w Poznaniu i w Polsce po raz pierwszy. Operacje tego typu  przeprowadza zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych na świecie. Wykorzystany przez poznańskich lekarzy implant kosztował 70 tysięcy złotych, został wyprodukowany przez niemiecką firmę ImplantCast.

Sukces poznańskich ortopedów otwiera nowy rozdział w leczeniu nowotworów kości i rozległych, pourazowych deformacji szkieletu.

Odział  Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu działa w szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu od 2012 roku. Posiada 22 łóżka a na oddziale pracuje dziewięciu lekarzy specjalizujących się w ortopedii ogólnej i onkologicznej. Dzięki bogatemu zapleczu sprzętowemu oddziału, możliwe jest prowadzenie specjalistycznej diagnostyki ortopedycznej i nowatorskich działań terapeutycznych.

Dodaj komentarz