Poznań dla kobiet
– Miasto Poznań wspiera swoje mieszkanki w wielu obszarach codziennego funkcjonowania, m.in. udzielając dotacji na ich rzecz organizacjom pozarządowym, w których misję wpisane są zadania na rzecz kobiet – wylicza Maria Lisiecka-Pawełczak, miejska radna, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – W ramach działań prowadzonych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych realizowane są projekty z udziałem młodych rodziców, głównie mam. Z kolei w zakresie profilaktyki zdrowotnej nieocenioną korzyścią dla poznanianek jest działalność Punktu Profilaktyki Intymnej. Ten działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Nasze miasto jako pierwsze w kraju odważyło się uruchomić tego typu miejsce świadczące porady lekarskie w zakresie chorób przenoszonych droga płciową, higieny intymnej, antykoncepcji, zarówno naturalnej jak i farmakologicznej. – W Poznaniu realizowanych jest również wiele działań równościowych, których celem jest wyrównywanie szans kobiet w różnych obszarach życia.
Poznań konsekwentnie prowadzi działania, które umacniają równość płci, a to oznacza wzmocnienie roli kobiet w obszarze zawodowym, publicznym i społecznym. Dzięki dofinansowaniu miejsc w żłobkach matki mogą szybciej wrócić na rynek pracy i spełniać się także w rolach pozarodzinnych, zgodnie ze swoimi aspiracjami i możliwościami. Do „Wyprawki dla gzubka” ostatnio dołączony został podręcznik dla młodych ojców, który zachęca ich do opiekowania się dzieckiem, w tym korzystania z urlopu tacierzyńskiego. Ten projekt Miasto realizuje wspólnie z firmą OLX.
Jednym z priorytetów w polityce społecznej Poznania są działania antyprzemocowe. Szczególną opieką objęte są dzieci i kobiety doświadczające przemocy w środowisku domowym. W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej – to tam na pomoc, wsparcie, a niekiedy i krótkotrwałe schronienie może liczyć każdy mieszkaniec i mieszkanka. Działania antyprzemocowe są realizowane na zlecenie Miasta również przez lokalne organizacje pozarządowe. Pracowniczki i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie także aktywnie pomagają kobietom w sytuacjach kryzysowych.
Miasto prowadzi też wiele projektów, które wzmacniają kobiety, umożliwiając im rozwój kompetencji miękkich, przywódczych i liderskich, ułatwiając budowanie pozycji na rynku pracy, jak również znalezienie swojego głosu w przestrzeni publicznej.
Poznań uczestniczy również w programie przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu. W miejskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi – do dyspozycji wszystkich dziewcząt. AW
Zdjęcia Hieronim Dymalski