Poznanianki 2024 – rusza nabór (ZDJĘCIA)


Głównym motywem ilustracji towarzyszących tegorocznej edycji „Poznanianek” jest postać kobieca, ukazana w trakcie budowania najbardziej charakterystycznych obiektów naszego miasta – takich jak Okrąglak, opera czy domki budnicze. To metafora tworzenia Poznania. Autorki koncepcji chciały zwrócić uwagę na to, że kobiety w swoich – bardzo różnych – działaniach są miastotwórcze. Ich perspektywa widzenia, a więc też pracy, jest nie tylko szeroka, ale także śmiała i monumentalna. Kobiety dbają przy tym o detale i szczegóły, bez których trudno byłoby mówić o wyjątkowości Poznania.

Za koncepcją kreatywną tegorocznej identyfikacji wizualnej stoi agencja Easy Tiger. Autorką plakatów jest Hania Widła.

Wzór dla innych

Akcja społeczna „Poznanianki 2024” odbywa się w nowej formule od trzech lat. Wcześniej miała formę plebiscytu, ale zastąpiono ją pomysłem, który stawia kobiety w równej roli miejskich bohaterek. Szeroka prezentacja osiągnięć i sukcesów uczestniczek akcji realizowana jest w duchu siostrzeństwa, a nie rywalizacji, stanowiąc przykład działania, które łączy i wzmacnia kobiety.

Podczas ubiegłorocznej edycji akcji wpłynęło 158 zgłoszeń dotyczących 59 kobiet. Każde z nich zostało przeanalizowane przez członków kapituły, na której czele stanął Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Ostatecznie wybrano sześć bohaterek.

Poznaniankami 2023 r. zostały: Agnieszka Kubicka – działaczka społeczna, edukatorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze; Wioletta Bogusz – współzałożycielka oraz przewodnicząca stowarzyszenia „Zupa na Głównym”, które na terenie Poznania od 6 lat wspiera osoby ubogie i w kryzysie bezdomności; Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk – założycielki Fundacji Matecznik, której misją jest hasło: „Mamy głos na porodówkach! Matka = Kobieta = Obywatelka”; Maria Andruchiw – społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna, wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” w Poznaniu, współorganizatorka festiwalu „Ukraińska Wiosna”; a także Aleksandra Sudolska – założycielka klubu Schron, prezeska i założycielka Local Girls Movement.

Wszystkie wyróżnione zostały bohaterkami kampanii społecznej. Każdą z nich można było poznać lepiej, słuchając odcinków podcastu „Czuły Poznań”, poświęconym ich działaniom. Ich osiągnięciom poświęcona była także wystawa na placu Kolegiackim.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz