– To już kolejna odsłona „Poznanianek”, a z każdym rokiem akcja nabiera mocy. Cieszy nas, że współczesne kobiety nie cofają się praktycznie przed żadnymi wyzwaniami. Jako nastolatki, osoby dojrzałe i seniorki mogą w Poznaniu spełniać się we wszelkiej działalności, w zgodzie z własnymi aspiracjami i potrzebami, w tym także realizowanymi na rzecz miasta i innych ludzi. Miasto często w tym zakresie może je z satysfakcją wspierać – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – Kapituła czeka na takie rekomendacje, które zaskoczą, zachwycą i sprawią, że inne kobiety poczują siłę, by robić w życiu to, czego bardzo chcą.
Akcja społeczna „Poznanianki” składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich, trwającym od 19 sierpnia do 15 września, swoje kandydatki mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski.
W kolejnym etapie, który nastąpi w drugiej połowie września, kapituła wskaże pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii społecznej. Będzie można poznać je bliżej. Zaprojektowana zostanie poświęcona im wystawa, a temat ich działań i sukcesów przybliżą filmy.
Akcję zwieńczy Poznański Tydzień Kobiet, czyli czas poświęcony siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom, które je wzmacniają i chronią. To wyjątkowe wydarzenie zainaugurowane zostanie 19 października, podczas tzw. Babskiej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, a zakończone konferencją 26 października. Odbędzie się ona w głównej siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Program Poznańskiego Tygodnia Kobiet zostanie ogłoszony na początku października. Całe wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, a związane z nim przedsięwzięcia – realizowane w różnych rejonach Poznania.