Poznaniacy uczcili 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej (ZDJĘCIA)


W uroczystościach 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir wzięły udział rodziny Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim oraz wywiezionych na Sybir, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i młodzież. Zobacz zdjęcia z uroczystości – na końcu tekstu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji ofiar Katynia i Sybiru w kościele oo. Dominikanów. Stamtąd, w asyście wojska i innych służb oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, uczestnicy wydarzenia przeszli pod Pomnik Katyński w Ogrodzie Zamkowym. Monument upamiętnia ponad 25 tysięcy polskich jeńców zamordowanych w Katyniu oraz półtora miliona Polaków wywiezionych na Sybir i stepy Kazachstanu, gdzie znaczna część z nich poniosła śmierć.

– Każdego roku w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jesteśmy tutaj, pod poświęconym im pomnikiem – aby oddać hołd bestialsko zamordowanym i zaświadczyć swoją obecnością, że pamiętamy – mówił podczas uroczystości Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Tak jak my w Poznaniu, spotykają się dziś ludzie w całej Polsce, połączeni wspomnieniem ofiar stalinowskiego terroru, a często bólem po najbliższych. Pomimo upływu czasu, ta rana wciąż krwawi, bo najlepsi przedstawiciele polskiego narodu, nie zginęli z bronią w ręku na polu bitwy, jak żołnierze. Ich bestialsko zamordowano. Zbrodnia, której symbolem stał się Las Katyński, nie była wynikiem szaleństwa. Popełniono ją z nienawiści i strachu przed elitą narodu, który Stalin chciał zniszczyć. Zniszczyć za przegraną wojnę, brak pokory, za Polskę w sercu – wszędzie i zawsze.

O dawnych wydarzeniach mówili też  przedstawiciele rodzin zamordowanych.

– Miała to być zbrodnia doskonała i zbrodnia skuteczna, a jednak opatrzność inaczej pokierowała wydarzeniami – wspominała Dobrochna Konrad, wiceprezes Stowarzyszenia Katyń. – Dokładnie dzisiaj mija 75 lat od momentu, gdy świat usłyszał o fakcie odkrycia zbiorowych mogił w Lasku Katyńskim. Było to 3 lata po jej popełnieniu. Dziś jest to narodowy dzień pamięci.

Podczas uroczystości w Ogrodzie Zamkowym rozbrzmiała pieśń „Marsz Sybiraków”. Po wspólnej modlitwie za poległych i pomordowanych, przedstawiciele władz, związków kombatanckich, służb mundurowych i innych organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Zdjęcia Hieronim Dymalski @Nasz Głos Poznański

Dodaj komentarz