Poznaniacy rozwijają medycynę w Oceanii


Tabitha Shong (pielęgniarka) oraz Jacqulyn Saweni (fizjoterapeutka) z Papui Nowej Gwinei spędziły trzy miesiące na stażu w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Obie specjalistki przyjechały do Polski w ramach specjalnej współpracy Szpitala oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu z Uniwersytetem w Medang.

Lekarze_Szpitala_im._W._Degi_w_Papui_Nowej_Gwinei

Początki współpracy pomiędzy poznaniakami a Uniwersytetem w Medang sięgają 2013 roku. Wówczas grupa polskich specjalistów na czele z prof. Leszkiem Romanowskim (kierownikiem Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki) poleciała do Papui Nowej Gwinei na zaproszenie znanego polskiego misjonarza, ks. dr Jana Jaworskiego. Kilkutygodniowy pobyt oraz poznanie drugiego z misjonarzy – brata dr. Jerzego Kuźmy – zaowocowało nawiązaniem kontaktów. Oficjalnie Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego oraz Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi w Poznaniu rozpoczęły współpracę w kwietniu 2014 roku.

Wymiana doświadczeń

Głównym założeniem kooperacji jest wspólna praca naukowa oraz szkoleniowa. Przede wszystkim obejmuje ona wymiany zarówno pracowników, jak i studentów. Z tej okazji jako pierwsi skorzystali studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy w Papui Nowej Gwinei przeprowadzali badania naukowe z dziedziny ortopedii. Natomiast 22 września swoją trzymiesięczną wymianę zakończyły dwie specjalistki z Oceanii – Tabitha Manase (pielęgniarka) oraz Jacklyn Seweni (fizjoterapeutka).

Początki dla obu pań były trudne, ponieważ musiały się zaaklimatyzować w zupełnie nowym otoczeniu. Wraz z biegiem czasu Jacklyn, która była pod moją opieką, coraz bardziej się oswajała z miastem, szpitalem i przede wszystkim z pacjentami – mówi dr Ewa Bręborowicz ze Szpitala im. W. Degi, opiekun wymiany. – Największą przeszkodą dla Tabithy i Jacklyn była bariera językowa, która praktycznie uniemożliwiła im samodzielną obsługę pacjentów – dodaje dr Bręborowicz.

Podczas trzymiesięcznej wymiany Papuaski miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca w europejskich warunkach, diametralnie różniących się od tych, jakie panują w kraju – To u nas po raz pierwszy miały one okazję spotkać się z takim poziomem komfortu pracy. Przede wszystkim, nad tym małym krajem górujemy liczbą specjalistów, sprzętem oraz podejściem do higieny pracy – mówi dr Bręborowicz.

Pozytywnie o swoim stażu mówi Tabitha Manase, pielęgniarka z Papui Nowej Gwinei – Jestem bardzo zadowolona z pobytu w Poznaniu. Bardzo chciałabym móc wdrożyć w życie wszystko to, czego się nauczyłam podczas wymiany, jednakże, aby tak się stało, potrzebne są środki finansowe, które pozwolą nam się dalej rozwijać.

Nietypowe urazy

Papuaski swój staż odbyły przy Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki, ponieważ zdecydowana większość urazów, z którymi borykają się lekarze w tym kraju dotyczy właśnie tej części ciała. Urazy te są jednak bardzo nietypowe. – Około 80% urazów, które widziałam podczas mojego pobytu w Papui Nowej Gwinei, to urazy po uderzeniach maczetą. To narzędzie jest powszechnie używane. Tamtejsi ludzie maczetą zarówno przyrządzają posiłki, jak i rozwiązują spory. Najczęściej zdarzają się urazy przedramion, ponieważ to właśnie rękoma Papuasi bronią się przed uderzeniem – mówi dr Ewa Bręborowicz.

Ponadto, ponieważ część mieszkańców Papui Nowej Gwinei nadal chodzi tam bez obuwia, częste są również urazy stóp.

Poznaniacy pomagają

Na 130 000 pacjentów w Papui Nowej Gwinei przypada tylko jeden lekarz, co według br. dr. Jerzego Kuźmy jest dużym problemem tego państwa. – Spotykamy się z niedoborem lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych. Jest to Poniekąd wina rządu, który zaniedbał szkolnictwo medyczne. Wcześniej w Divine Word University kształcono tak zwanych Health Extension Officers, czyli odpowiedników polskich felczerów. Natomiast dzięki współpracy m.in. z poznańskimi ośrodkami – Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego – w przyszłym roku otwieramy wydział medyczny, w klinice powstanie nowy blok operacyjny, a już w planach jest pierwszy w Papui Nowej Gwinei program alloplastyki stawu biodrowego – mówi br. dr Jerzy Kuźma, koordynator współpracy ze strony Divine Word University w Medang.

Pobyt dwóch Papuasek to dopiero początek dłuższej współpracy. Szpital im. W. Degi jest otwarty na przyjęcie kolejnych osób, które będą chciały się doszkalać w Poznaniu. Największym problemem jest pozyskanie środków finansowych, które pozwoliłby na transport kolejnych studentów oraz pracowników. Poznaniacy zapewniają gościom z Oceanii nocleg oraz wyżywienie, jednak koszt przelotu do Polski to wydatek ok. 13 000 zł.

O Szpitalu im. Wiktora Degi

Ortopedyczno-rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu został zbudowany w 1871 roku. Na bazie Collegium Marcinkowskiego, w 1955 roku rozpoczął swoją działalność Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W Szpitalu tym działaławówczas tylko jedna Klinika Ortopedyczna. Pierwszym dyrektorem tego Szpitala został (i był nim aż do dnia przejścia na emeryturę) prof. Wiktor Dega. W 1996 r., w setną rocznicę urodzin profesora, Szpital otrzymał Jego imię.

Misją Szpitala jest leczenie i nauczanie w oparciu o najwyższe standardy. Na terenie Szpitala funkcjonuje 7 specjalistycznych klinik: Klinika Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej; Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki; Klinika Rehabilitacji; Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Reumatologii i Rehabilitacji. Mieszczą się tutaj również zakłady i pracownie (m.in. Zakład Patofizjologii Narządu Ruchu oraz Pracownia Mikrochirurgii i Badań funkcjonalnych Narządu Ruchu), w których uczą się studenci poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukoronowaniem dotychczasowej działalności Szpitala im. W. Degi jest przyznana Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w 2014 nagroda im. prof. Zbigniewa Religi – statuetka „Skrzydła Chwały” oraz tytuł „Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia”.

Aktualności na temat szpitala: http://www.orsk.ump.edu.pl.

Dodaj komentarz