Natomiast w Poznaniu obchody rozpoczęły się od akcji krwiodawstwa w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w którym wojewoda Agata Sobczyk otworzyła wystawę pt. „Wielkopolscy harcerze w Powstaniu Warszawskim”. – Dziś oddajemy krew, by upamiętnić tych, którzy przelali krew! Do krwiobusu przed urzędem ustawiła się kolejka chętnych do oddania krwi. W ten szlachetny sposób upamiętnili poświęcenie i ofiarę złożoną przez bohaterskich Powstańców, ale też ratują życie i zdrowie potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w upamiętnienie tego szczególnego dnia – mówiła wojewoda Agata Sobczyk.
O godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej rozpoczęły się główne uroczystości, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele związków kombatanckich oraz władz centralnych i samorządowych. – Stojąc tutaj, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, symbolu wielkiej odwagi, bohaterstwa i poświęcenia, oddajemy hołd tym, którzy nie zastanawiali się i bez wahania podjęli walkę. Wiedząc, że może ona ich prowadzić nawet do śmierci, szli na barykady z sercami pękającymi od kul i bólu za utraconą wolnością i młodością. Oddajemy hołd tym, którzy przypominają nam o kruchości życia i wielkości swojego poświęcenia. Będziemy o tym zawsze pamiętać. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy – mówił wiceprezydent Poznania, Jędrzej Solarski.
Historię Szarych Szeregów zaprezentowała Izabella Kopczyńska, przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W tym czasie harcerze zapalili znicze na płytach pomnika.
Zespoł Szkół z oddziałami dwujęzycznymi. Nie tylko szkoła podstawowa, przewaga to uczniowie Dwujęzycznego Liceum w Luboniu. Często powtarzany błąd.