Dokładnie o godzinie 17:00 w stolicy Wielkopolski w dniu 1 sierpnia rozbrzmiały syreny alarmowe w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu, ale w tym dniu pamięć o powstańczym zrywie pielęgnowana była w całym powiecie poznańskim.
Wśród walczących 80 lat temu w Warszawie znaleźli się ludzie pochodzący z całej Polski, a w tym około 1000 osób z Wielkopolski i Poznania. Już dzień wcześniej w Warszawie zameldowała się bardzo liczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 z Lubonia i członków Stowarzyszenia Memoria pod przewodnictwem Anity Plumińskiej-Mieloch, która jest laureatem Nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich, aby pielęgnować pamięć o powstańczym zrywie. Wzięli oni udział m.in. w uroczystościach upamiętniających udział Harcerskiego Batalionu AK Wigry w powstańczych walkach, dwukrotnie wystawili przedstawienie pokazujące losy powstańczego szpitala, wzięli udział uroczystościach w Godzinę W. A udziałem w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” zakończyli pobyt w stolicy.
Ponadto w dniu rocznicy do stolicy na rajd historyczny przyjechali członkowie SKT Włóczykij przy Szkole Podstawowej nr 69 w Poznaniu, którzy przeszli powstańczy szlak od Żoliborza na Śródmieście i wzięli udział w głównych uroczystościach przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Działania szkół odbywały się w ramach projektu „Razem przed laty – razem dziś. Poznań – Warszawa wspólna sprawa”, który od kilku lat realizuje Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Zespoł Szkół z oddziałami dwujęzycznymi. Nie tylko szkoła podstawowa, przewaga to uczniowie Dwujęzycznego Liceum w Luboniu. Często powtarzany błąd.