Poznań z pomocą chorym onkologicznie


Niektóre przyjmowane podczas chemio- i radioterapii leki mogą powodować uszkodzenia jajników, zaburzenia hormonalne, a w przypadku ciąży wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko wad rozwojowych dziecka. Szacuje się, że tylko u około 30% pacjentek onkologicznych czynności jajników powracają po zakończeniu chemioterapii. Młodzi pacjenci wskazują, że utrata płodności jest dla nich jednym z kluczowych problemów zdrowotnych, wiążących się z chorobą nowotworową.

Zabezpieczenie płodności – co to znaczy?

Procedura polega na pobraniu komórek rozrodczych i zastosowaniu kriokonserwacji. Oznacza to, że będą one poddane specjalnym płynom, a następnie zamrożone i przechowywane w ciekłym azocie lub w jego oparach w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza.

Tak zabezpieczone komórki przechowywane będą w bankach komórek rozrodczych (na zasadach określonych przez polskie prawo). Uczestnicy miejskiego programu otrzymają dofinansowanie zarówno do kwalifikacji medycznej i diagnostycznej, jak i do 24 miesięcy przechowywania materiału biologicznego.

Dla kogo wsparcie?

W nowej edycji programu – podobnie jak obecnie – będą mogli wziąć udział mężczyźni i kobiety, którzy spełniają następujące kryteria:

  • mieszkają na terenie Poznania przez minimum 12 miesięcy przed dniem składania wniosku o dofinansowanie procedury;
  • są w wieku 18-40 lat wg rocznika urodzenia;
  • mają potwierdzoną na podstawie dokumentacji medycznej chorobę nowotworową i zdiagnozowane ryzyko utraty płodności, zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej;
  • spełniają ustawowe warunki kwalifikacji i podjęcia leczenia niepłodności metodą zabezpieczenia płodności na przyszłość;
  • składają zeznanie podatkowe lub  deklarację podatkową i rozliczają się we właściwym dla Miasta Poznania urzędzie skarbowym.

Przebieg procedury – krok po kroku

Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie do programu – szczegółowe zasady zostaną podane po wyłonieniu placówki, która będzie go realizować. Chętni będą też musieli przejść kwalifikację medyczną oraz konieczne badania. Jeśli ich wyniki będą odpowiednie,materiał biologiczny zostanie pobrany, zabezpieczony i umieszczony w banku komórek.

Na realizację programu Miasto planuje przeznaczyć ponad milion zł w ciągu ponad 3 lat.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz