Poznań z nową wizją rozwoju


Konsultacje społeczne

Prace nad nowym studium rozpoczęto w 2020 roku. Podczas tworzenia dokumentu miejscy planiści rozmawiali o jego zapisach z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi czy radami osiedli. Przeprowadzono dwa etapy konsultacji społecznych. Gotowy projekt wyłożono do publicznego wglądu. Do 27 stycznia 2023 roku wpłynęło 817 pism zawierających łącznie 5277 uwag – wiele jednak dotyczyło tych samych kwestii. Miejska Pracownia Urbanistyczna wyodrębniła z nich 1200 zagadnień przestrzennych.

W ostatecznej wersji dokumentu uwzględniono 224 zagadnienia wskazane w uwagach, 617 wprowadzono do dokumentu w części, a 368 odrzucono. Wiele uwag zostało jednak nieuwzględnionych ze względów formalnych, a także merytorycznych – postulaty w nich zawarte nie mogłyby być zrealizowane w oparciu o zapisy studium.

– W ramach 3-letnich prac nad projektem studium uwzględniliśmy także szereg postulatów strony społecznej już na wcześniejszych etapach jego sporządzania. Chodzi np. o zachowanie zieleni na terenach poznańskich fortów, przekształcenie stadionu Szyca w park miejski, czy też zabezpieczenie przed zabudową sporego terenu w sąsiedztwie jeziora Kierskiego – podkreśla Natalia Weremczuk, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Uchwała w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania wchodzi w życie z dniem podjęcia. JZ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz