Poznań z nową wizją rozwoju


– Poznań, podobnie jak inne duże miasta na świecie, stoi przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Dlatego jednym z najważniejszych założeń nowego studium jest ochrona przyrody w mieście. Rozszerzamy miejski system zieleni, a także wyznaczamy wzdłuż ważniejszych odcinków dróg łączniki, które umożliwią mieszkańcom poruszanie się rowerem lub pieszo między osiedlami w otoczeniu natury. Łącznie tereny zieleni zajmować będą o 413 hektarów więcej niż w poprzednim studium – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przybędzie zieleni

Studium podzielono na 6 głównych założeń. Jednym z nich jest „Miasto zielono-błękitnej sieci”. To odpowiedź Poznania na konsekwencje globalnego ocieplenia. Zapisy dokumentu zachowują strukturę przyrodniczą, opartą na klinowo-pierścieniowym systemie miasta, ale także rozwijają te założenia, obejmując ochroną osiedlowe tereny zieleni o powierzchni powyżej 0,5 ha, a nie tak jak dotychczas 1 ha.

Do tej pory na terenie całego miasta ochronie podlegały obszary o powierzchni 9487, 85 ha. W nowym studium obszary zieleni to aż 9900,95 ha.

Ponadto nowe przepisy wprowadzają łączniki pomiędzy klinami zieleni oraz osiedlowymi obszarami roślinności. To najważniejsze trasy piesze lub rowerowe, poprowadzone wzdłuż co najmniej jednego szpaleru drzew lub krzewów. Mają one zwiększyć dostępność do terenów zieleni. Przykładami podobnych – już istniejących rozwiązań – są aleje Niepodległości czy Wielkopolska.

Nowe studium wskazuje również orientacyjne położenie ok. 200 zbiorników retencyjnych na terenie całego miasta.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz