Poznań wśród najszybciej rozwijających się metropolii


– Poznań wyróżnia się dużą aktywnością społeczeństwa obywatelskiego, a także bardzo dobrym kontaktem władz miasta z mieszkańcami, m.in. poprzez organizację dużej liczby konsultacji społecznych – podsumowuje Zuzanna Bartczak,menedżer w zespole ds. sektora publicznego w PwC. – Oceny efektywności urzędów należą do najlepszych w Polsce. Obszarem, który wymaga rozwoju, jest walka z wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami oraz zdalne sposoby komunikacji mieszkańców z urzędem. Partycypacja społeczna odgrywa szczególną rolę w procesach rewitalizacji, które mogą prowadzić do poprawy jakości życia w centralnych dzielnicach miasta.

Poznań należy do czołówki polskich metropolii pod względem poziomu rozwoju w ramach kapitału kultury i wizerunku. Mieszkańcy miasta chętnie uczestniczą w festiwalach teatralnych i koncertach, odwiedzają kina, ale też uczestniczą w biegach masowych. Słabszą stroną jest przede wszystkim międzynarodowa atrakcyjność turystyczna miasta, przekładająca się na stosunkowo niską liczbę odwiedzających je turystów zagranicznych.

W 12 miastach objętych analizą PwC (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów i Łódź) mieszka 6,7 mln osób, czyli 18% całej ludności kraju, wytwarzając 32% całkowitego PKB. Z kolei w obszarach metropolitalnych ukształtowanych wokół tych miast mieszka aż 16,1 mln osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy opracowania, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz