Poznań: ruszyło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży


Poznańskie ŚCZP pomaga dzieciom i nastolatkom, które nie radzą sobie emocjonalnie z problemami dnia codziennego i doświadczają kryzysów psychicznych o różnym podłożu, m.in.: zaburzeń lękowych i depresyjnych, zaburzeń odżywiania, ADHD, zaburzeń opozycyjno-buntowniczych i zachowania, schizofrenii oraz samouszkodzeń i myśli samobójczych.
Ze wsparcia może skorzystać 280 młodych poznaniaków, w wieku od 6. do 18. roku życia z zaburzeniami psychicznymi wraz z osobami z ich otoczenia. Pomoc jest w pełni bezpłatna do końca 2022 roku.

Koncepcję merytorycznego funkcjonowania ŚCZP przygotował prof. Jarosław Michałowski, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, psycholog i psychoterapeuta, w oparciu o rozwiązania w opiece środowiskowej istniejące w świecie oraz doświadczenia pierwszego w Polsce Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na warszawskich Bielanach. Projekt realizują jako partnerzy Uniwersytet SWPS i Fundacja AKME, a jego liderem została należąca do uczelni spółka NOVAM, prowadząca w Warszawie Klinikę Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Całkowita wartość projektu to 5 232 500 zł, a kwota dofinansowania wynosi 4 970 875 zł. Środki pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który zapewnił 95-procentowe dofinansowanie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz