Poznań: Rozpoczął się Światowy Kongres Nauk Politycznych


3 tys. naukowców z niemal 100 krajów świata przyjechało do Poznania na 24. Międzynarodowy Kongres Nauk Politycznych. Gościem sympozjum jest między innymi Joseph Stiglitz, amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla. W czwartek obrady zamknie wykład prof. Leszka Balcerowicza.

kongres1

Prestiżowy kongres miał odbyć się w Stambule, jednak ze względów bezpieczeństwa, organizatorzy – po rozpatrzeniu ofert kilku innych europejskich miast – zdecydowali się przenieść spotkanie do stolicy Wielkopolski.

– Życzę tureckim politologom, aby jak najszybciej w ich państwie przywrócono warunki zapewniające wolność badań naukowych i wolność osobistą każdego obywatela – powiedział gospodarz imprezy i dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Tadeusz Wallas.

Głównym tematami 24. Światowego Kongresu będzie polityka społeczna, przeciwdziałanie wykluczeniu, ale także różnice kulturowe – Wiele nierozwiązanych współczesnych problemów jest konsekwencją pogłębiających się nierówności – mówił prof. Wallas.

Gości kongresu powitał w Poznaniu między innymi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania – Wierzę, że światowy kongres IPSA, gromadząc analityków z całego świata, będzie stanowił istotny wkład we współczesną myśl polityczną i w konsekwencji pozwoli na rozwiązanie wielu problemów.

– Żyjemy w coraz trudniejszej i dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, gdzie nierówności, zwłaszcza te o podłożu kulturowym i religijnym, są poważnym wyzwaniem dla naszej cywilizacji. Jak trudne stoi przed nami zadanie, pokazują tragedie niewinnych obywateli Nicei i Paryża, którymi wciąż jesteśmy wstrząśnięci – mówił w czasie otwarcia kongresu Wiśniewski.

Pierwotnie kongres Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych (IPSA) miał odbyć się w Stambule. Ze względu na niepewną sytuację polityczną Turcji i bezpieczeństwo uczestników, organizatorzy w lutym podjęli decyzję o zmianie lokalizacji sympozjum. Aplikację Poznania przygotowała w trybie ekspresowym firma Mazurkas Congress & Conference we współpracy z Polskim Towarzystwem Nauk Politycznych, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Poznań Convention Bureau oraz Uniwersytetem im. A. Mickiewicza. Do rywalizacji stanęło 8 innych miast. Komitet IPSA zadecydował, że kongres odbędzie się właśnie w stolicy Wielkopolski.

– Naszym głównym zadaniem jest dostarczanie wiedzy o polityce, o determinantach polityki, o czynnikach, które powinny być brane pod uwagę przez decydentów na całym świecie. Kongres będzie więc okazją m.in. do prezentacji wyników badań naukowych, wymiany opinii, ocen i próby postawienia diagnozy dzisiejszej sytuacji politycznej – przekonywał prof. Wallas.

Uczestnicy kongresu przez pięć dni będą debatowali w panelach dyskusyjnych, spotkaniach oraz sesjach plenarnych, gdzie poruszane będą współczesne problemy polityczne. Obradom towarzyszyć będą również wydarzenia kulturalne, w tym wydarzenia przybliżające polską tradycję i kulturę. Ceremonię otwarcia kongresu IPSA uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Muzycy przybliżyli słuchaczom muzykę Ignacego Paderewskiego, genialnego kompozytora, a zarazem polityka w dwudziestoleciu międzywojennym.

Źródło: Hubert Bugajny/biuro prasowe/poznan.pl

Zdjęcia: źródło: poznan.pl

 

 

Dodaj komentarz