Poznań przystępuje do rządowego programu Mieszkanie Plus


Nawet tysiąc nowych mieszkań na wynajem może powstać w Poznaniu. Władze miasta podpisały dzisiaj list intencyjny z deklaracją o przystąpieniu do rządowego programu Mieszkanie Plus.

-,pic1,1016,98823,151066,with-ratio,16_9

List intencyjny, podpisany dzisiaj przez władze miasta i BGK Nieruchomości S.A, zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Porozumienie dotyczy nieruchomości wytypowanych przez miasto Poznań i wstępnie zaakceptowanych do dalszej analizy pod kątem realizacji inwestycji przez BGK Nieruchomości S.A. – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za realizację programu Mieszkanie Plus.

– Wkładem miasta miałoby być udostępnienie gruntu i wskazanie osób, które oczekują na listach socjalnych, komunalnych, a wiec tych osób najbardziej potrzebujących. Warto podkreślić, że nie konkurujemy z deweloperami. Kierujemy tę ofertę do osób uboższych – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Na realizację programu Mieszkanie Plus miasto wskazało teren przy ulicy Opolskiej. Do listopada powinien zostać przygotowany grunt na działce należącej do miasta, gdzie trwa rozbiórka starych baraków. Inwestycja mogłaby ruszyć wiosną, po zakończeniu formalności.

– W programie Mieszkanie Plus stawiamy na partnerskie relacje i zaufanie we współpracy
z samorządami. Od początku deklarowaliśmy pełną otwartość i elastyczność w podejściu do indywidualnych potrzeb poszczególnych społeczności lokalnych – przekonuje Janusz Kobeszko, doradca zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Poznań to jedna z pierwszych gmin, które zwróciły się do nas z prośbą o zbadanie nieruchomości pod budowę mieszkań na wynajem.

Na wskazanych przez Poznań działkach, o łącznej powierzchni 11,2 ha, może powstać ponad tysiąc mieszkań na wynajem. Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.

– Problemem jest zarówno brak odpowiedniej liczby mieszkań socjalnych dla najbiedniejszych członków naszej wspólnoty samorządowej, jak i mieszkań o dostępnym tj. niższym niż rynkowy czynszu. Dlatego po upublicznieniu planów rządu w zakresie mieszkalnictwa bezzwłocznie zadeklarowaliśmy współpracę z operatorem programu „Mieszkanie Plus”. Zaproponowaliśmy pola inwestycyjne, które w krótkim czasie mogą być uruchomione – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus będą realizowane na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych rodzin.

12 października przedstawiciele BGK Nieruchomości podpisali podobne listy intencyjne w 17 miastach w całej Polsce.

Źródło: poznan.pl/Hubert Bugajny/biuro prasowe

Dodaj komentarz