Poznań pomaga obywatelom Ukrainy


W sobotę, 26 marca, weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Oznacza to, że po numer PESEL mogą zgłaszać się również osoby, które opuściły Ukrainę po 24 lutego, ale do Polski wjechały przez inny kraj.

Miasto pomaga kompleksowo

Zmienia się Miejski Punkt Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29. Już w najbliższy weekend będą odświeżane jego pomieszczenia – po to, aby w lepszych warunkach zaoferować wkrótce uchodźcom pomoc psychologiczną, konsultacje prawne, naukę języka polskiego, a przede wszystkim informacje o tym, co w mieście jest ważne. W pomoc przy remontowaniu mogą włączyć się wolontariusze. Więcej informacji: poznan.pl/wolontariat/oferty.

Przez cały czas będzie można tam otrzymać również wsparcie rzeczowe. Aby przyspieszyć obsługę osób wymagających pomocy, w miejskim punkcie wydawane są pakiety najbardziej potrzebnych produktów. Zawierają one artykuły higieniczne oraz żywność – która cały czas jest bardzo potrzebna.

– Wydajemy pożywienie codziennie, nie może go zabraknąć – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Osoby, które chcą w ten sposób pomóc, mogą przynosić dary do punktu przy ul. Bukowskiej. Listę potrzebnych rzeczy można znaleźć na Facebooku, na profilu Czuły Poznań.

Poznań uruchomił też specjalne konto bankowe dla darowizn: Numer konta, na który można wpłacać pieniądze (również w walutach obcych): 25 1020 4027 0000 1202 1731 1957. W tytule przelewu należy wpisać: „Pomoc dla obywateli Ukrainy”.

– Zebrane na rachunku pieniądze zostaną przeznaczone tylko na pomoc obywatelom i obywatelkom Ukrainy – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Posłużą m.in. jako zabezpieczenie finansowania zadań z zakresu pieczy zastępczej – czyli opieki nad dziećmi, które trafiły lub trafią do Poznania bez swoich rodziców lub bliskich. Zebrane na koncie fundusze pomogą również w zorganizowaniu opieki w żłobkach oraz zostaną przeznaczone na wypłatę świadczeń w ramach pomocy społecznej realizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dziękuję nie tylko mieszkańcom, którzy niezwykle angażują się w pomoc, ale także firmom, które pomagają nam na wielką skalę.

Miasto chce też wesprzeć organizatorów i koordynatorów wolontariatu – zwłaszcza w zakresie miejsc zakwaterowania dla obywateli i obywatelek Ukrainy zlecanych przez wojewodę; a także grup, programów wsparcia, szkoleń, warsztatów, webinarów dla wolontariuszy. Nabór ofert ruszy wkrótce. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie również nabór ofert na wsparcie psychologiczne dla osób, które uciekły tu przed wojną.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz