Poznań pamięta o akcji Bollwerk (ZDJĘCIA)


Historię akcji Bollwerk będzie można także poznać biorąc udział w grze miejskiej, dzięki której każdy poczuje się jak członek eki Ślepego Antka i pod nosem niemieckich żołnierzy wykona rozkaz dowództwa. Warto się jednak pospieszyć, bo zostały ostatnie miejsca.

Ja się zapisać? Wystarczy zebrać 3-5 osobowy zespół i zarejestrować się na stronie gramiejska.pl. Wydarzenie odbędzie się 20 lutego w historycznym centrum miasta. Wystartuje o godzinie 14:00 i potrwa ok. 3 godzin. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie wszystkich zagadek, jakie napotkają na swojej drodze. O miejscu rozpoczęcia gry zawodnicy dowiedzą się z wiadomości e-mail. Osoby niepełnoletnie (uczestniczące w wydarzeniu bez opiekuna) muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Lider każdego zespołu powinien mieć minimum 18 lat. Rejestracja trwa do 19 lutego (do końca dnia).

– W najbliższy poniedziałek w Instytucie Pamięci Narodowej o godz. 12 odbędzie się debata historyków poświęcona akcji Bollwerk. Transmisja będzie dostępna na Facebooku naszego oddziału – zaznaczył Rafał Reczek, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Poznań.

Operacja zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu, który odbędzie się jesienią.

Akcja Bollwerk odbyła się w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. Została przeprowadzona przez Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Polegała na spaleniu kompleksu magazynowego portu rzecznego w Poznaniu. Wzięli w niej udział żołnierze Armii Krajowej i kilku mieszkańców Chwaliszewa.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz