Poznań pamięta o akcji Bollwerk (ZDJĘCIA)


Zbliża się 80. rocznica akcji Bollwerk. Z tej okazji na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim otwarto wystawę poświęconą tej największej operacji sabotażowo-dywersyjnej na terenie okupowanej Wielkopolski. Ponadto tegoroczne jubileuszowe obchody wzbogaci wydanie okolicznościowych kart pocztowych i znaczków oraz gra miejska. Akcja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu.

– Operacja, która została wykonana na rozkaz gen. Sikorskiego, zakończyła się sukcesem. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. spalono niemieckie magazyny w porcie rzecznym nad Wartą. Były w nich przechowywane zapasy dla żołnierzy niemieckich walczących na froncie wschodnim – przypomina Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej o tym wydarzeniu można dowiedzieć się z wystawy „Akcja Bollwerk”. Na kilkunastu bogato ilustrowanych planszach przedstawiono informacje o systemie okupacyjnym wprowadzonym przez Niemców na terenie Wielkopolski oraz jego wpływie na działalność polskiego podziemia.

Ukazana została struktura Wielkopolskiego Kierownictwa Związku Odwetu ze szczególnym uwzględnieniem pionu odpowiedzialnego za przeprowadzenie operacji, a także kulisy podjęcia decyzji o jej wykonaniu. Głównym wątkiem wystawy jest opis akcji „Bollwerk” z jej konsekwencjami – w tym także dla osób w nią zaangażowanych – oraz przedstawienie kluczowych postaci związanych z tym wydarzeniem, takich jak np. dowódca st. sierżant Michał Garczyk czy Antoni Gąsiorowski, znany jako „Ślepy Antek”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz