Poznań: Obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej


W Poznaniu odbyły się obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir, których gospodarzem był marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

 

Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą, sprawowaną w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie przez księdza Biskupa Zdzisława Fortuniaka w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Kulminacyjnym momentem obchodów były uroczystości pod pomnikiem Katynia i Sybiru, na które złożyły się wystąpienia marszałka Marka Woźniaka oraz prezesa Stowarzyszenia „Katyń”, Apel Pamięci, modlitwa za poległych i pomordowanych oraz tradycyjne składanie kwiatów  i Marsz Sybiraków.

– Naszym obowiązkiem jest pamiętać i ostrzegać. Jesteśmy to winni ofiarom szaleństwa i nienawiści. Jesteśmy to winni młodym, urodzonym i wychowanym w wolnym kraju – podkreślał marszałek Marek Woźniak.

Podczas ostatniej części obchodów rocznicowych w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu uhonorowane zostały osoby i instytucje, w szczególny sposób zaangażowane w upamiętnianie ofiar Golgoty Wschodu. Marszałek Woźniak wręczył Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” , przyznane decyzją Kapituły i Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Otrzymali je: Tadeusz Patecki – Prezes Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu, Dobrochna Konrad – wiceprezes Stowarzyszenia „Katyń”, Aniela Kramarek – sekretarz Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu, Andrzej Borowski- przewodniczący Poznańskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Józef Bancewicz – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Wielkopolska.

W kontekście 25 – lecia działalności Stowarzyszenia „Katyń” Marszałek Marek Woźniak podziękował wszystkim jego działaczom, a także członkom innych organizacji kultywujących pamięć o Katyniu i drugiej masowej zsyłce Polaków na Sybir i do Kazachstanu, za aktywny udział w sztafecie pamięci.

Uroczystości zwieńczyło przedstawienie słowno – muzyczne pt. „Katyń – myśli niedokończone” oparte na fragmentach książki pt. „Pamiętniki znalezione w Katyniu” w reżyserii Katarzyny Węglickiej, aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu, w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr XII .

Organizatorem obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W gronie współorganizatorów znaleźli się:  Stowarzyszenie „Katyń” w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r”.

Anna Parzyńska – Paschke

Dodaj komentarz