Poznań – miasto dla wszystkich


Jak powstawał program – konsultacje społeczne

Prace nad projektem programu trwały od początku 2020 r. i składały się z trzech etapów. Pierwszym z nich była diagnoza przeprowadzona wśród mieszkańców i mieszkanek Poznania. Określała ona problemy i potrzeby grup społecznych narażonych na dyskryminację. Kolejnym krokiem było wewnętrzne badanie, które przeprowadzono wśród osób reprezentujących wydziały i biura urzędu miasta oraz miejskie jednostki organizacyjne. Trzecim etapem były dwuetapowe konsultacje społeczne. Ich pierwszą częścią była ankieta skierowana do poznanianek i poznaniaków, a drugą – warsztaty z osobami reprezentującymi organizacje społeczne oraz urząd miasta.

– Badaliśmy zjawisko dyskryminacji m.in poprzez badanie grup społecznych, które najczęściej są na nią narażone – mówiła podczas sesji Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Z analiz jednoznacznie wynika, że mieszkańcy i mieszkanki Poznania oczekują od samorządu zapewnienia, że Miasto będzie dbało o przestrzeganie prawa człowieka, zachowanie bezpieczeństwa mieszkających tu osób, o akceptację i poszanowanie każdej osoby. Dokument ma charakter nadrzędny wobec polityk i programów miejskich, zapewniając wszystkim bezwzględnie równość szans.

We wszystkie prace nad programem zaangażowany był Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności, który tworzą przedstawiciele urzędu miasta i miejskich jednostki organizacyjnych, jak również zaproszone ekspertki. Na podstawie badań powstał raport, który został wykorzystany podczas tworzenia programu „Polityka Miasta Poznania na rzecz Równości i Różnorodności Społecznej”.

Program, skierowany do społeczności Poznania, łączy działania w sferze uniwersalnych wartości. Obejmuje miejskie polityki poświęcone grupom społecznym narażonym na dyskryminację i wykluczenie. Wskazuje kierunki działań wspierających równość i różnorodność.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz